Cem Sorguç Söyleşisi: “Yaşadığımız Yerden” 

mimarizm.com / 08 Kasım 2018
Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 14 Kasım Çarşamba günü Cem Sorguç’un “Yaşadığımız Yerden” sunumuna ev sahipliği yapacak.

Cem Sorguç, Türkiye’nin çağdaş mimarlık üretiminde yerleşik proje anlatılarını ve sıradanlaşmakta olan estetik nitelemelerini sorgulayan genç mimar kuşağın temsilcilerindendir. Mimarlığı “deforme” ettiğini ileri sürdüğü “belirgin tasarım eğilimlerinin” ısrarcısı olmayıp, mekânların kullanıcılarıyla olan etkileşimini önceliklendiren tasarım yaklaşımını benimsemektedir. 

Sorguç’un, kurucusu olduğu CM Mimarlık bünyesinde üstlendiği turizm, ticaret, ofis ve yenileme projelerinin yanı sıra konut alanındaki etkinliği, mimarın, barınma ve yaşam alanlarıyla olan ilişkilenmesini sorgulayan tasarımlarını çeşitlendirmektedir.

Mimarlık eğitimini 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlayan Cem Sorguç, 1987-1992 yılları arası yarı zamanlı, 1992-2000 yılları arası ise tam zamanlı olarak proje ve şantiye mimarlığı yapmıştır. 2000 yılından beri kurucusu olduğu CM Mimarlık Ltd. bünyesinde mimari üretimini sürdürmektedir.

2013-2014 arasında iki dönem İTÜ tezsiz yüksek lisans programında proje atölyelerinde yürütücü olarak yer almıştır. 2013-2016 yıllarında ise MSGSÜ’de davetli öğretim görevlisi olarak mimari proje atölyesi yürütmüştür.

2017 yılında AURA İstanbul - Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi’nde proje yürütücülüğü yapan Cem Sorguç, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2014 yılı Yapı Dalı Başarı Ödülü’nün sahibidir.

Cem Sorguç'un “Yaşadığımız Yerden” başlıklı sunumu, 14 Kasım 2018 Çarşamba günü saat 18:30'da Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nda izlenebilir.

Etkinlik tüm katılımcılara açıktır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :