"21. Yüzyılın Üslubu: İşlevsellik, Yenilik, Estetik"

mimarizm.com / 27 Kasım 2012
"21. Yüzyılın Üslubu: İşlevsellik, Yenilik, Estetik"

Tuna Ofis ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), "21. Yüzyılda mimari ve tasarım" konularına birlikte ışık tutuyor.

Alanında dünyanın en önemli otoritelerinden olan Daniel Kundig, 120 yıllık bir tasarım geleneğinden gelen Mathias Seiler ve ofis mobilyaları tasarımında 43 yıllık kurumsal deneyimi temsil eden Ozan Sinan Tığlıoğlu, çağımızın üslubu olan işlevsellik, yenilik ve estetik konusundaki görüşlerini paylaşmak üzere, 18 Aralık 2012 tarihinde The Seed'e konuk oluyor.

İsviçre Mimarlar ve Mühendisler Odası Eski Başkanı Daniel Kündig, "Mimaride işlevsellik ve kalitenin tutkuya, tutkunun tasarıma yansıması" ile ilgili görüşlerini sunarken; Girsberger Tasarım ve Pazarlama Bölüm Başkanı Mathias Seiler, Girsberger'in özel modelleri arasında yer alan Diagon ve Jack'in tasarım aşamaları ve felsefesinden bahsedecek. Tuna Ofis Tasarım Bölüm Başkanı Ozan Sinan Tığlıoğlu ise, markanın çağdaş ofis dinamiklerine uygun tasarlanan ürünü  "e-motion"ın tasarım felsefesini aktaracak.


Konuşmacılar:

Daniel Kündig

Mimarlık eğitimini ETH Zürih'de tamamlayan Daniel Kündig, mesleki faaliyetlerini SwissSpaGroup Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve UC'NA (Urban Culture and Architecture) ortağı olarak sürdürmektedir. Mimarlık, kentsel tasarım ve proje geliştirme alanlarında uzmanlaşan Kündig, çok sayıda konut, ticaret ve sanayi yapısı geliştirmiş; İsviçre Alpleri'nde başarılı turizm projelerine imza atmıştır.

İsviçre Mühendisler ve Mimarlar Birliği'ne (SIA) 10 yıl başkanlık eden Daniel Kündig, 1989 yılından bu yana pek çok ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmasının jürisinde yer almıştır.

1986'dan beri İsviçre'deki ve yurtdışındaki üniversitelerde ders veren mimar, Luzern Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesi'nde Danışma Kurulu üyesi, ETH Zürih Mimarlık Bölümü'nde değerlendirme uzmanı, İsviçre Mimarlık Konseyi'nde direktör, ingenious switzerland adlı kuruluşta Stratejik Danışma Kurulu üyesi olarak görev almaktadır.

Beton teknolojisi konusunda teknik araştırma ve danışmanlık çalışmaları yürüten TFB gibi çeşitli şirketlerde yöneticilik yapan Kündig, aynı zamanda yönetim kurulu üyeleri arasında yer aldığı Erne Holzbau'da da ‘ahşap yapılarda inovasyon' konusunda danışmanlık vermektedir.

 

Mathias Seiler

Hamburg Güzel Sanatlar Akademisi Endüstriyel Tasarım Bölümü'nden 1993 yılında mezun olan Mathias Seiler, meslek pratiğine Braun ve Siemens'in tasarım departmanlarında başladı.

Elektrikli bisiklet projesiyle 1992 Braun Prize'da mansiyona değer görülen Seiler, 1998 - 2005 yılları arasında; iF Design Award, Red Dot "best of the best", Good Design Award gibi prestijli ödül programlarında toplam 19 ödül elde etti.  

2001 - 2006 döneminde serbest ürün tasarımcısı olarak çalışan Mathias Seiler, daha sonra 2010 yılına kadar Avusturyalı Umdasch Shop-Concept firmasında Ürün Geliştirme Müdürü olarak görev aldı. 

Seiler halen, İsviçre'deki Girsberger şirketinin Tasarım ve Pazarlama Müdürü'dür.Ozan Sinan Tığlıoğlu

1972'de İstanbul'da doğan Tığlıoğlu, Kabataş Erkek Lisesi'nin ardından MGSF Tasarım Bölümü'nden mezun oldu.

Okul yıllarında başladığı mobilya macerasında, Utarit İzgi Atölye, Tik Mobilya, Oktay Sezgin Ofis gibi firmalarda çalıştıktan sonra, 1997 yılında Tunaçelik (Tunaofis) Ar-Ge Tasarım Departmanı'nda göreve başladı.

Yerli ve yabancı tasarımcılarla İtalya ve Almanya'da çalışmalarda bulunan Tığlıoğlu, 2002 yılında Goa Tasarım'ın temellerini attıktan sonra, 2008'de Tunaofis Tasarım Bölüm Başkanlığı görevini üstlendi.

Önemli ofis projelerine ve ürün tasarımlarına imza attı. 2009 yılında Tunaofis, T&T Design Studio'yu kurdu. 15 yılı aşkın bir süredir sürdürdüğü ürün tasarımı ve konsept proje çalışmalarına 2011 yılından itibaren ortak olarak devam etmektedir. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :