Hız ve Değişim Çağında Mimaride Esneklik ve Ötesi

mimarizm.com / 24 Nisan 2013
Hız ve Değişim Çağında Mimaride Esneklik ve Ötesi

Çağdaş yaşamın gerekleri bugüne kadar yapı tasarlamak ve inşa etmeye ilişkin edindiğimiz tüm bilgiye meydan okuyor. Ofis mobilyası konusunda 42 yıllık deneyime sahip Tuna Ofis, Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğinde "Hız ve Değişim Çağında Mimaride Esneklik ve Ötesine" ışık tutacak.

"Biz mimarlığı talepleri karşılamanın ötesinde seviyoruz. Bizim için doğru bir soru ile başlayan proje, mevcut şartlara dair yepyeni bir anlayışa ışık tutar'" düşüncesiyle yola çıkan, yeni nesil mimarlığın uygulayıcılarından yüksek mimar Jeannette KUO ve mimar Ünal Karamuk, "Tuna Ofis Mimar Buluşmaları 2" kapsamında 8 Mayıs 2013 Çarşamba günü Rahmi Koç Müzesi'nde mimarlarla bir araya gelecek.

Amerika ve İsviçre'de birçok projeye imza atan, aynı zamanda Harvard, MIT ve California Berkeley üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak dersler veren Kuo ve Karamuk, mimaride esneklik konusundaki görüşlerini paylaşırken, Girsberger Holding Yönetim Kurulu Üyesi Juerg Girsberger de "Girsberger'in 120 yıllık tarihinde yer alan inovasyon, tasarım ve ergonomi" başlıklı bir konuşma yapacak.  

Tasarımcı ve mimarların, 'beğeni otoritesi' sıfatını geride bırakarak, 'olanakları gerçek kılan kişi' rolünü üstlendiği günümüzde, 'esneklik' ve 'karar' olgusunun ne anlama geldiğini masaya yatıracak olan Karamuk ve Kuo, "Beyond Flexibility" başlıklı sunumlarında konuyu, ofis binası ve toplu konut projeleri üzerinden ele alacak.


Program Akışı:

19.00 - 19.30
  Kayıt ve Kahve İkramı
19.30 - 19.40   Açılış Konuşması, Nuri Tuna
19.40 - 19.50   Girsberger'in 120 Yıllık Tarihinde İnovasyon, Tasarım ve Ergonomi, Juerg Girsberger
19.50 - 20.30   Mimaride Esneklik ve Ötesi, Jeannette Kuo-Ünal Karamuk
20.30 - 22.00   Kokteyl

Kayıt için tıklayınız.  


Konuşmacılar:

Jeannette Kuo
1978'de Endonezya'da dünyaya gelen Jeannette Kuo, California Berkeley Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. 2004 yılında Harvard Üniversitesi mimarlık yüksek lisans programını 'üstün başarı' ödülü alarak tamamladı. 2010'da ETH Zürih, Bilgisayar Destekli Mimari Tasarım İleri Çalışmaları programından ikinci yüksek lisans derecesini aldı.

Berlin, Şili, New York'ta gerçekleştirilen projelerde mimar ve proje müdürü olarak görev alan Kuo; A/A Mimari Tasarım Ödülü (2004), Peter Rica Yapılarda İnovasyon Ödülü (2004), P/A Progresif Mimarlık Ödülü (2006) gibi çeşitli ödüllere değer görüldü.

California Berkeley, Harvard, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde dersler veren Kuo, mimarlık çalışmalarına, 2010 yılında Ünal Karamuk ile birlikte Zürih'te kurduğu Karamuk*Kuo'da devam ediyor. 

Ünal Karamuk
1998 yılında ETH Zürih üniversitesi Mimarlık Bölümü'ne başlayan Ünal Karamuk, 2000 yılında değişim programıyla Harvard Üniversitesi'ne gitti. Lisans programını 2004'te Prof. Chirstian Kerez'in öğrencisi olarak tamamlayan Karamuk, New York'ta bulunduğu 2005-2008 döneminde Skidmore Owings & Merril (SOM), REX Architecture PC, Office for Metropolitan Architecture (OMA) gibi önemli mimarlık ofislerinde çalıştı.

Mimarlık yaşamını 2010 yılında Jeannette Kuo ile birlikte Karamuk*Kuo'da sürdüren Ünal Karamuk, 2009-2012 döneminde ETH Zürih'de öğretim görevlisi olarak ders verdi.


 Château Chillon ©KaramukKuo


  Kindergarden, Aadorf ©KaramukKuo


  Letzigraben Housing ©KaramukKuo


  Ruetli Sportshall ©KaramukKuo


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :