Yapı Kredi Selahattin Giz Koleksiyonu'ndan 'Mevsimlerle İstanbul' Fotoğrafları

mimarizm.com / 12 Eylül 2012
Yapı Kredi Selahattin Giz Koleksiyonu'ndan 'Mevsimlerle İstanbul' Fotoğrafları

"Mevsimlerle İstanbul - Yapı Kredi Selahattin Giz Koleksiyonu'ndan 1925 – 1955 İstanbul Fotoğrafları Sergisi", 12 Eylül - 5 Ekim 2012 tarihleri arasında CKM Sanat Galerisi'nde ziyaret edilebilir.

Bir müzik duyuluyor, kimi kez sert vuruşlarla; birtakım iniş çıkışlarla. Uzakta, çok uzaklarda; bilinen bir ‘konçerto'nun sıcak ezgileri. Kendisiyle birlikte nice küçük, sisli, belirsiz çağrışımları da yanı sıra sürükleyerek... Sanki baharın uyanışı! Selahattin Giz'in İstanbulu ya da İstanbul'un çoktan unutulmuş ‘giz'leri...

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi işbirliğiyle hazırlanan, Mevsimlerle İstanbul - Yapı Kredi Selahattin Giz Koleksiyonu'ndan İstanbul Fotoğrafları Sergisi, İstanbul'un dört mevsimini resimlerle anlatıyor. Selahattin Giz'in 1925 ile 1955 yılları arasında İstanbul'un farklı bölgelerinde, farklı mevsimlerde çektiği fotoğraflarda tanıdık sokaklar, bugün artık zor tanınan ünlü alanlar, yaşlı tramvaylar, uzaktan uzağa dış çizgileri görünen görkemli camiler, çoğu yok olmuş büyük yapılar… At arabaları, faytonlar, Boğaz'da çıkıntı yapmış eski ahşap yalılar...Kızkulesi, Körfez'deki dalyanlar, İstanbul Üniversitesi'nin ışıklar içindeki gece görünümü, sur dışındaki surlar; belleklerden bile çoktan silinmiş Taksim, karla kaplı meydanda kızlı-erkekli kızak kayanlar, kar altındaki caddeler, Dolmabahçe sırtlarının merdivensiz döneminde yokuş tırmananlar, araba azlığından büyümüş/genişlemiş görünen caddeler, karlar altındaki kayıklar, Beyazıt'ın eski havuzu, Haydarpaşa Garı, Küçüksu Kasrı gibi İstanbul'un dört bir yanından birbirinden güzel fotoğraflar var.Selahattin Giz (Selanik, 1914 - İstanbul, 1994)

Galatasaray Lisesi'nde öğrenciyken babasının hediye ettiği Laika marka küçük makineyle fotoğraf merakı başladı. Lise diplomasını aldığı gün hocası ve Cumhuriyet gazetesi yazıişleri müdürü Abidin Daver onu işe aldı ve dönemin efsane foto muhabiri Namık Görgüç'ün yanında gazeteciliğe başladı. Faik Şenol, Faruk Fenik ve Müeddep Erkmen ile birlikte Basın-Foto adlı bir ajans kurdu. 1973'te emekli oldu. Burhan Felek Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı sahibi Selahattin Giz, 43 yılı Cumhuriyet gazetesinde olmak üzere, 50 yılı aşan fotoğraf mesleğinde Atatürk ve İstanbul fotoğraflarından oluşan zengin arşiviyle tanındı. Yaklaşık üç bin fotoğraftan oluşan Atatürk arşivinin en meşhur fotoğrafı, Atatürk'ün Ankara'ya giderken ay yıldızlı tren camının ardından istasyonda kendisini uğurlayanlara ayakta baktığı portresidir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :