Yenilenen Yapı Kredi Kültür'den 'Geçiş' Performansları

mimarizm.com / 02 Ağustos 2013
Yenilenen Yapı Kredi Kültür'den 'Geçiş' Performansları

Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin yenilenme sürecine eşlik eden 'transition/geçiş' projesi, yenilenen binayı performansların ve hareketli görüntülerin keşişim noktasını deneyimleyen bir platforma dönüştürmeyi amaçlıyor.


Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın Beyoğlu'nda bulunan binasının yenilenme sürecinde, binanın inşaatı sırasında yapılacak olan 'transition/geçiş' projesi, yerli ve yabancı birçok sanatçının canlı performansları, performans gösterimleri, proje bitiminde düzenlenecek sergi ve kitaptan oluşuyor.

Toplam 8 ay sürecek 'transition/geçiş' projesinin 1 Ağustos Perşembe günü saat 19:00'da gerçekleşen ilk bölümünde Ali Cherri, "O Zaman Bana Bir Beden Ver" isimli canlı bir performans sundu.

Yapı Kredi Kültür Merkezi, 2 - 23 Ağustos tarihleri arasında Bjorn Melhus, Victor Alimpiev, Lida Abdul ve Harold Offeh'in hazırladığı performans gösterimlerine ev sahipliği yapacak.


Mekanın dinamikleri çağdaş sanat uygulamalarıyla işlenecek

Kurulduğu 1964'ten bu yana Andy Warhol, Semiha Berksoy, Otto Dix, PastPresentFuture, Troya ve Tunç Çağının Gizemli Kadınları gibi farklı disiplinlerden birçok sergi ve etkinlikle aralıksız olarak kültür sanata hizmet eden, yayımladığı kitaplarla ülkemizin yayın dünyasında ayrıcalıklı bir yer edinen ve Beyoğlu'nun kültür tarihinde önemli bir yere sahip olan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın binası yenileniyor.

Bu yenilenme sürecini bir geçiş olarak gören ve bu geçişi 8 ay sürecek transition/geçiş adında bir projeyle taçlandırmak isteyen Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, bina tamamlandığında sanatseverlerin karşısına sanat ve yayın faaliyetleri için kapsamlı bir şekilde tasarlanan yeni sergi, etkinlik, kütüphane ve çalışma alanlarıyla çıkmayı planlıyor.Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın Beyoğlu'nda bulunan binasında yapılacak olan transition/geçiş projesi, 1 Ağustos 2013'te başlayıp, 15 Mart 2014'te sona erecek. Canlı performanslar ve performans gösterimlerinden oluşan proje kapsamında Ali Cherri, Ana Prvacki, Anahita Razmi, Anna Konik, Bjorn Melhus, Fatma Bucak, Guido van der Werve, Güneş Terkol, Harrold Offeh, Jesper Just, Lida Abdul, Lucy Beech ve Edward Thomasso, Maria Jose Arjona, Nicoline Van Harskamp, Nigel Rolfe ve Victor Alimpiev gibi performans sanatının dünya çapında önemli isimlerinden olan yerli ve yabancı birçok sanatçının çalışmaları izlenebilecek.

transition/geçiş projesinin binanın yenilenme sürecinde hayata geçmesiyle birlikte bina, performanslara, performans gösterimlerine ve sergilere ev sahipliği yapacak. Yenilenen Yapı Kredi Kültür Merkezi'ni performansların ve hareketli görüntülerin keşişim noktasını tartışacak ve deneyimleyecek bir platforma dönüştürme amacı taşıyan projede, mekanın dinamikleri çağdaş sanat uygulamalarıyla işlenecek.


'Performans' odaklı programda Gezi direnişi de var


transition/geçiş projesi, sanatçı Fatma Bucak ve küratör Başak Şenova'nın bir yıllık işbirliği ve araştırması sonucu ortaya çıktı. Proje, farklı araştırma alanlarını ve farklı yöntemleri takip eden sanatçıları, "performans" başlığı altında bir araya getiriyor. Bu bağlamda, kimlik, cinsiyet ve vücut politikalarını, sosyal ve psikolojik açılardan eleştirel olarak ele alan sanatçıların çalışmaları, projenin temelini oluşturuyor.transition/geçiş projesinin araştırma sürecinin son aşamasının mayıs ayında Gezi Parkı'nda başlayıp, Türkiye'nin geneline yayılan ve hala farklı biçimlerde devam eden direnişe denk gelmesi nedeniyle ve bu durumun kaçınılmaz bir sonucu olarak proje programı çerçevesinde direniş, dayanışma ve toplu yaşam gibi kavramlar da tartışılacak.

Beş bölümden oluşan projenin üç bölümü, farklı tematik yaklaşımlardan çıkmış canlı performansları ve performans gösterimlerini(screening) içeriyor. İkinci bölüm 13. İstanbul Bienali'yle çakışarak bir tartışma platformu sağlayacak. Son olarak, beşinci bölümde de sergi ve serginin kitabının tanıtımı yapılacak.

Royal College of Art (Londra) işbirliğiyle geliştirilen projeye ilişkin ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.


PROGRAM

Bölüm 1

01 Ağustos 2013, 19:00
Canlı Performans
Ali Cherri "O Zaman Bana Bir Beden Ver"

02 - 23 Ağustos 2013
her gün 14:00 - 16:00 - 18:00
Performans Gösterim (Screening) Programı
"I'm not the Enemy" (2011), Bjørn Melhus
"My Breath" (2007), Victor Alimpiev 
"Body/Military" (2004), Lida Abdul
"Being Mammy, (Mammy's Looks)" (2004), Harold Offeh 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :