"Size Tepeden Bakanlar Var"

mimarizm.com / 24 Şubat 2017
TOBB-ETÜ Mimarlık öğrencilerinin yaratıcı çalışmalarından oluşan "Size Tepeden Bakanlar Var" sergisi, 27 Şubat'tan itibaren TSMD Mimarlık Merkezi'nde izlenebilir.

Henüz kurulmamış olanın inşası için…

TOBB-ETÜ Mimarlık Bölümü, Yapı Teknolojileri ders modülü içinde 1. sınıflar düzeyinde Güz ve Kış dönemlerinde açılan "Yapı Teknolojileri 1 ve 2" dersleri, yapı derslerinin kendini tekrar eden geleneksel biçimlerine alternatif deneysel yaklaşımları içerir. Bu deneysellik, arka planında büyüklük, beden, teknoloji, teknik, konstrüksiyon, tektonik, biçim, imge, malzeme gibi kavramları ve bunlar üzerinden yapılan tartışmaları barındıran bir tarafı soyut diğer tarafı somut, "yapma" fikri etrafında kişisel keşif ve üretimlere dayanan, ikili yapının oluşturduğu bütündür. Amaç, her tür ezberlenmiş/tekrar eden hazır bilgi ve detay yerine, öğrencinin soyut düşünmeye ait kavramsal araçlarla ilişkilendirdiği, “konstrüksiyon” kavramının ve “yapma” eyleminin geliştirilmesidir. Bu iki kavramın mimarlık alanındaki içeriği ve alt bileşenleri kapsamında, mekânı oluşturan yapısal unsurların kökeni ve özgün soyut düşünce ile bunun nasıl yapılacağı/nasıl üretilebileceği sorgulanır. Ayrıca, konstrüksiyon fikrinin özgün üretimler yapılabilmesinde, mimarın kişisel farklılığını ortaya koyabilmesinde asal bir alan olduğunun kavratılması/tartışılması da dersin amaçlarındandır. 

Bu çerçevede Yapı Teknolojileri, hiçbir ön bilginin olmadığı; deneyimlenmemiş bir tasarım problemi karşısında tasarımcının öncelikle problemi ve çözümleri zihinsel olarak tanımlanması/inşa etmesi ve sonrasında bu problemin çözümüne yönelik nesnel üretimleri araması üzerinedir. Bu, tasarımın sınırsız özgürlükler alanında tasarımcının seçimleri, yapma yöntemi, biçime ulaşmada uyguladığı detaylandırmalar olarak "konstrüksiyon"un yeni anlamlarını tanımlar.

Bir tasarım problemi karşısında tasarımcının kendi soyut düşünme alanını geliştirmesi ve kişisel yapma biçimi ile bunun alt alanlarına yönelik (imge, malzeme, teknik, geliştirilen detaylar) ifadeleri/üretimleri gerçekleştirmesi, sergide yer alan zürafaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Her biri birbirinden imge, malzeme, biçim, büyüklük ve yapım tekniği olarak farklılaşmış zürafalar, tasarımın sınırsız özgürlükler alanında, tasarımcının/yapımcının seçimleri, yapma yöntemi, biçime ulaşmada uyguladığı detaylandırmalar olarak konstrüksiyonun yeni anlamlarını tanımlamaktadır.

Size Tepeden Bakanlar Var

"Size Tepeden Bakanlar Var" sergisi, 27 Şubat - 10 Mart 2017 tarihlerinde (saat 10:00 - 19:00 arası, Pazar günleri hariç) TSMD Mimarlık Merkezi'nde izlenebilir. 

Ders yürütücüsü ve Sergi küratörü:
Yrd. Doç. Dr. Murat SÖNMEZ


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :