TOBB ETÜ Mimarlık Öğrencileri Sergisi: "Size Gelenler Var"

mimarizm.com / 10 Şubat 2016
TOBB ETÜ Mimarlık Bölümü, Yapı Teknolojileri 1 Dersi final çalışmalarının yer aldığı sergi, 24 Şubat - 6 Mart tarihlerinde TSMD Mimarlık Merkezi'nde...

Serginin tanıtım yazısından:

TOBB-ETÜ Mimarlık Bölümü'nde güz ve kış dönemlerinde açılan "Yapı Teknolojileri - 1 ve 2" dersleri, 1. sınıflar düzeyinde, yapı derslerinin kendini tekrar eden geleneksel biçimlerine alternatif deneysel yaklaşımları içerir. Bu deneysellik, arka planında, büyüklük, beden, teknoloji, teknik, konstrüksiyon, tektonik, biçim, malzeme gibi kavramları ve bunlar üzerinden yapılan tartışmaları barındıran, bir tarafı soyut diğer tarafı somut "yapma" fikri etrafında kişisel keşif ve üretimlere dayanan, ikili yapının oluşturduğu bir bütündür. Bu dersin amacı, her tür ezberlenmiş/tekrar eden hazır bilgi ve detay yerine, öğrencinin soyut düşünmeye ait kavramsal araçlarla ilişkilendirdiği "yapma" fikrinin mimarlık alanındaki içeriğini, konstrüksiyon fikrinin alt bileşenlerini, mekanı oluşturan yapısal unsurların kökenini ve bir şeyi nasıl üretilebileceğine yönelik özgün düşünce ve yapma biçimlerini kavramasıdır. Ayrıca, mimarlıkta konstrüksiyon fikrinin ve buna bağlı detayların, mimarın, özgün üretimler yapılabileceği, kişisel farklılığını ortaya koyulabileceği, tasarıma ait bir alan olduğunun vurgulanmasıdır.

Bu çerçevede yapı teknolojileri dersi, çözüme yönelik hiçbir ön bilginin olmadığı; deneyimlenmemiş bir tasarım problemi karşısında tasarımcının öncelikle problemi ve çözümleri zihinsel olarak tanımlaması/inşa etmesi ve sonrasında bu problemin çözümüne yönelik nesnel üretimleri araması üzerinedir. 

Bir tasarım problemi karşısında, fil yapımı, tasarımcının kendi soyut düşünme alanını ve onun kavram ve araçlarını geliştirmesi ve kişisel yapma biçimine ve bunun alt alanlarına yönelik (malzeme, teknik, geliştirilen detaylar) ifadeleri/üretimleri gerçekleştirmesi burada sergilenen fillere; bunların farklılaşmış malzeme, biçim, büyüklük ve yapım tekniklerine bizleri ulaştırmıştır. Her bir fil, tasarımın sınırsız özgürlükler alanında,tasarımcının seçimleri, yapma yöntemi, biçime ulaşmada uyguladığı detaylandırmalar olarak "konstrüksiyonun" yeni anlamlarını tanımlamaktadır.

Sergi, 24 Şubat - 6 Mart 2016 tarihleri arasında (pazar günleri hariç) TSMD Mimarlık Merkezi'nde izlenebilir.

Proje yürütücüsü ve Sergi küratörü:
Yrd. Doç. Dr. Murat Sönmez


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :