Sarmal / Helix

mimarizm.com / 15 Eylül 2017
Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği Yapı Kredi Kültür Sanat binasının açılış sergisi “Sarmal”, 13 Eylül - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında görülebilecek.

Yapı Kredi’nin koruyucu koleksiyonerlik anlayışını ve kültür sanat birikimini yansıtan ve tamamı Yapı Kredi Koleksiyonu’na ait sergideki toplam 403 parça; sikke, heykel, resim, fotoğraf, video art gibi farklı eserlerden oluşuyor. 

Ali Cabbar - Savaş - Ti Borusu War - Bugle Call (1956-2010)

Karagöz koleksiyonundan antik sikkelere, modern resimden güncel sanata geniş bir yelpazede eserlerin yer aldığı “Sarmal”da ilk kez sergilenecek eserler de bulunuyor. Bunlardan; ilk Türk kadın ressam Mihri Müşfik’in otoportresi ve 3. Selim’in müzik defteri, kültür sanat sakinleri ile ilk kez buluşacak. Estergon Kalesi’nin sancağı ve İstiklal Caddesi’nin sesinin üç boyutlu halinin görülebileceği eserler de sergide öne çıkıyor. 

İlk Türk kadın ressam Mihri Müşfik’in otoportresi -1920

3. Selim’in Müzik Defteri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen, Kültür Sanat Binası’nın açılışını yapan, Yapı Kredi koleksiyonu içerisinden oluşturulan ve 12 başlık altında toplanan “Sarmal” adlı sergi hakkında şunları söyledi: “Dört yıl sonra “kendi yerimize dönüş”ümüzden aldığımız ilhamla, varlık sebeplerimizi ve mevcut değerlerimizi gün ışığına çıkarmaya karar verdik. Böylece eski-yeni, geçmiş-gelecek kavramları çerçevesinde tasarladığımız sergiye “Sarmal” adını koyduk. “Sarmal”, 12 başlık altında toplanan Yapı Kredi koleksiyonlarının yeni mekânımızla bütünleşmesinin bir ifadesi oldu. Eserlerin çeşitliliği ve tarihsel dönemlerinin farklılığı önümüze geniş bir yelpaze açtı. Günümüz şairleri ve yazarları da bu eserlerle iletişim kurarak çağımızın sorunlarını kendi yorumlarıyla tartışmaya açtılar. Bir bakıma yayıncılık alanındaki çalışmalarımıza atıfta bulunmuş oldular.”

Sergi, gölge oyunu figürlerinden, sikke koleksiyonlarına, Estergon Kalesi Sancağı’ndan Cumhuriyet’in 30-40’lı yıllarının çok önemli bir görsel kaydını oluşturmuş olan Selahattin Giz’in fotoğraflarına varan geniş bir yelpazede sanatseverlerle buluşuyor. Sergide Yapı Kredi’nin, 1950’li yıllardan sonra büyük önem verdiği, aralarında Osman Hamdi Bey, İbrahim Balaban, Abidin Dino, Ömer Uluç gibi farklı dönem Türk resminin büyük isimlerinden oluşan resim koleksiyonu da yer alıyor.

Seçki, 13 Eylül - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında ziyaret edebilecek. 

Ücretsiz olarak gezilebilecek serginin ziyaret saatleri:
Pazartesi – Cuma: 10:00 – 19:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Pazar: 12:00 – 18:00


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :