“Renkler ve Derinlikler” Atlas Sanat'ta

mimarizm.com / 18 Mart 2016
Mustafa Salim Aktuğ sergide, renk spektrumuna yaptığı yolculuğun izlerini ve derinliklerini sunarken, hepimizin ihtiyacı olan zihnin ve ruhun dinlendirici etkilerine uzanmamıza olanak sağlıyor. 

Resimlerinde rengi ön planda tutan, soyut bir anlatım dilini tercih eden Mustafa Salim Aktuğ, etrafımızdaki nesneler, olay ve oluşumlarla ilgili etkileşimlerini sorgulayan, geniş bir kurgulama alanı olarak resimlerini gerçekleştirmektedir. Yapıtları düşey, yatay ve diyagonal fırça tuşlarıyla yarattığı ritme, üst üste yığılmaya ve istiflemeye dayalı renk senfonileri olarak algılanabilir.

Aktuğ, dört yıl önce “Rengin Kalbine Yolculuklar” adıyla gerçekleştirdiği retrospektif sergisinde, renkle olan yolculuğunun aşamalarını geçmişten günümüze dönük olarak sergiledi. İzlenimci ve dışavurumcu sanatçıların yapıtlarından etkiyle ilk dönem resimlerini oluşturmayı tercih eden sanatçı, daha sonra rengin atmosferik yayılma anlayışından hareketle tuval yüzeyinde yeni arayışlara yöneldi.

Atlas Sanat Galerisi’ndeki “Meditasyon” sergisinde öznel bir duygu yoğunluğunun ruhsal etkilerini, çok renklilik içinde çözümledi. İnsanın varoluş nedenini duyumsatan bu dizi resimlerinde sanatçı, renklerin mistik anlamından içsel huzura ve derin aydınlanmalara olan yolculukları yorumladı. İki yıl önce, aynı galerideki “Böyle Bir Şey” sergisinde ise, spektrumda yer alan her bir rengin tonlarının, farklı ritim ve renk enerjileri üzerine yoğunlaştı. Güncel sergisi “Renkler ve Derinlikler” de bu halkanın devamı niteliğinde...

Renklerin birbirleriyle olan etkileşimlerini, tek rengin egemenliğinden, çok renkliliğe uzanan geniş bir spektrumda bir araya getiren sanatçı, renk parçacıklarıyla evrende duruşumuzu, ilişkilerimizi, anlam arayışlarımızı sorgulamakta. Aktuğ, çağımızın sorunlarına, toplumsal dramatik olaylar karşısındaki duruşunu, tepkisini ve mesajlarını rengin devinimi, yaşam enerjisi ve çeşitliliği içinde verirken derinlikli, çok katmanlı, karmaşık yapılardan sadeliğe, yalınlığa uzanıyor.

Görünen dış dünyayı yansıtmak gibi bir amacı olmayan sanatçı, toplumsal olayların, insanda bıraktığı etkiler ve yaşam mücadelesinin karşılığı olarak rengin güçlü devinimine, hissettirdiği anlamlara yönelmektedir. 

Renkler ve Derinlikler sergisi, Aktuğ’un renk spektrumuna yaptığı yolculuğun izlerini ve derinliklerini sunarken, hepimizin ihtiyacı olan zihnin ve ruhun dinlendirici etkilerine, “iç huzur” deneyimlerine uzanmamıza olanak sağlıyor. 

Sergi, 16 Mart – 22 Nisan 2016 tarihleri arasında Atlas Sanat Galerisi’nde izlenebilir.


Sanatçı hakkında: 
Mustafa Salim Aktuğ, 1961 yılında Trabzon-Akçaabat'ta doğdu. 1982'de Gazi Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümü'nü bitirdi. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı. Aktuğ, 1987’den beri bu bölümde görev yapmaktadır.  Yurtiçi ve dışında çok sayıda sergiye katılmış, alanında on bir adet ödüle layık görülmüştür. Genelde seri halde ürettiği yapıtlarıyla sergilerini gerçekleştirmektedir. Atlas Sanat Galerisi’nde izlenime sunulan “Renkler ve Derinlikler”, sanatçının on yedinci kişisel sergisidir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :