Canan Atalay'dan 'Yeni Görünüler'

mimarizm.com / 26 Kasım 2013
Canan Atalay'dan 'Yeni Görünüler'

Canan Atalay'ın 'Yeni Görünüler' sergisi, elyapımı kağıtlardan tuvale, farklı boya malzemeleriyle oluşturulmuş otuzun üzerinde çalışmayı biraraya getiriyor.'Yeni Görünüler' adlı sergisinde sanatçı, yıllardan beri araştırıp uyguladığı renk çalışmalarını, manzarayı temel alan figürasyon ve soyutlama arasındaki gerilim armonisine oturtuyor.

Atalay, sınırlandırılmış doğal görüntüleri içselleştirilerek farklı mekan örgüleriyle ve seçilen renklerin istiflenmesiyle yeni 'aura'ların ortaya çıkmasını hedefler. Başka bir mekan ve mesafeden bize bakan yerler, katmanlaşan imgelerle iç içedir. Sanatçı, hayatın değişik anlarını ve varoluşumuzun anlam arayışlarını, lale, deniz, gemi, ay, ev, gökyüzü, salyangoz, kuş gibi simgesel motiflerle resim yüzeyine taşır.Resimler parlak, çarpıcı yeşil ve morlar, kırmızı ve sarılarla, gizil mavilerin dokunuşuyla bir mekandan diğerine yer değiştirir. Bazen ışıklı bir güne, bazen geceye, bazen uçsuz bucaksız uzaya doğru yayılarak uzayıp gider. Mekanlar arası tekrarlanan bu sarmalda varlığımız sorgulanır. Sınırlandırılmış yer betimlemeleri ve insan olgusu okyanustaki bir su damlasıdır adeta...

Sergi, 26 Kasım 2013 - 10 Ocak 2014 tarihleri arasında Atlas Sanat Galerisi 'nde görülebilir.


Sanatçı hakkında
1967 yılında doğdu. 1989'da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde lisans, 1992'de yüksek lisans, 2000'de sanatta yeterlik eğitimini tamamladı. 1995'de İngiltere'de UWIC Sanat ve Tasarım Fakültesi Seramik Bölümü'nde MA, 2003'de aynı bölümde MPhil derecelerini aldı. 2004'de  doçent, 2011 yılında profesör ünvanı alan Atalay,  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Resim Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Müze ve çeşitli koleksiyonlarda yapıtları bulunan Atalay'ın ikisi yurtdışında olmak üzere yirmi kişisel sergi açmıştır. Rusya, İngiltere, Fas, ABD, Almanya, Kore, Polonya, Bangladesh, Belçika ve ülkemizde  karma sergilere katılmıştır.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :