Canan Atalay'dan "Yeni Görünüler II"

mimarizm.com / 22 Aralık 2014
Canan Atalay'dan


Ankara'daki Atlas Sanat Galerisi, 2014 sona ererken Canan Atalay'ın "Yeni Görünüler II" adlı resim sergisine ev sahipliği yapıyor.


Canan Atalay geçen yıl açtığı serginin devamı niteliğindeki bu çalışma serisinde, doğa görünümlerinin imlediği sakinliğe ve sessizliğe dikkat çekerken, gözlemledikleri ile hatırladığı mekân izlerinin duyumsal etkilerini, ince boya katmanlarıyla yapılandırılmış yüzeylere taşıyor.

Sürekli yolculukla geçen günlerin sanatçının belleğinde bıraktığı etkiler yeri, zamanı ve rengi birbirine bağlarken, mekânlar arasında tekrarlanan sarmallar, yatay planlar, gidilen ve gelinen mesafe arasındaki geçişler, uzaklıklar resimlerinin ana yapısını belirliyor.

Atalay, farklı resim teknikleriyle ve renk araştırmalarıyla daha önceki resimlerin devamı niteliğinde kurguladığı çalışmalarında hakim olan sakin ortamda, yazınsal düşlere başvurarak lale, gemi, ay, ev, salyangoz simgeleriyle anlam arayışlarını sürdürüyor."Yeni Görünüler II" sergisi, 23 Ocak 2015 tarihine kadar Atlas Sanat Galerisi'nde izlenebilir.


Sanatçı hakkında:

1967 yılında doğdu. 1989'da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde lisans, 1992'de yüksek lisans, 2000'de sanatta yeterlik eğitimini tamamladı. 1995'te İngiltere'de UWIC Sanat ve Tasarım Fakültesi Seramik Bölümü'nde MA, 2003'te aynı bölümde MPhil derecelerini aldı. 2004'te doçent, 2011 yılında profesör ünvanı alan Atalay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Resim Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Çeşitli müze ve koleksiyonlarda yapıtları bulunan Atalay, ikisi yurtdışında olmak üzere yirmi kişisel sergi açmıştır. Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Bilim Teşvik Ödülü, 1990 İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü, 1991 DYO Resim yarışması Mansiyon, 1991 Ahi Evran Resim Yarışması İkincilik, 1993 Mevlana Resim Yarışması Üçüncülük ve 2008 yılında Sanat Kurumu tarafından Resim dalında "Övgüye Değer Sanatçı" ödülüne layık görülen sanatçı, Rusya, İngiltere, Fas, ABD, Almanya, Kore, Polonya, Bangladesh, Belçika ve ülkemizde karma sergilere ve bienallere katılmıştır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :