'Reenkarnasyon'

12 Ağustos 2009
'Reenkarnasyon' Haluk Akakçe'nin son dönem çalışmalarının yer aldığı 'Reenkarnasyon' başlıklı sergi, Galerist & Tabanlıoğlu işbirliğinde, Tepebaşı Passage Petits Champs binasında izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Haluk Akakçe yeni sergisinde, 2007 senesinden itibaren yoğunlaştığı kimlik, zaman ve değişim temalarının olgunlaşma aşamasını yansıtıyor. Yeniden doğuş temalı sergide resim, heykel ve yeni bir video çalışmasından oluşuyor.

Madde ve enerji arasındaki ilişkiyi, ruhun tanımı ve maddesel özelliklerini kendine has soyut bir lisanla yansıtan Akakçe, formların yerçekimi ve kapsamdan kaybolduğu bir evren yaratmaktadır. Resimlerindeki formlar yerçekiminin ve kapsamın etkisini yitirdiği bir evrende vücut bulmaktadır.
Akakçe'nin yeni işlerinin yanı sıra, ilk retrospektif kitabı üzerinde çalışıyor. ‘Haluk Akakçe: Reincarnation' isimli kitap, sergi açılışıyla eş zamanlı olarak 9 Eylül 2009 tarihinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Kitap, sergi katalogu olmanın ötesinde, sanatçının eski ve yeni dönem işlerini, ilgi alanlarını ve ilham kaynaklarını yansıtan kapsamlı bir çalışma. Kitapta eserlerin birebir reprodüksiyonlarının yanı sıra, Dr. Kathy Battista imzalı bir inceleme denemesi, eski "Hercules and the Love Affair" grubunun solisti Nomi Ruiz ile bir röportaj ve Henri Bergson'un felsefi yapıtlarından alıntı gibi metinlere yer veriliyor. Marque Creative Tasarım Ofisi ortaklarından Lisa Smith tarafından tasarlanan bu kitap, sanatçının bibliografisine önemli bir katkıda bulunurken, aynı zamanda kendi başına bir obje niteliğindedir.

Haluk Akakçe'nin ‘Reenkarnasyon' başlıklı sergisi "Hitay Yatırım Holding" sponsorluğunda ve Tepta'nin desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Haluk Akakçe

Haluk Akakçe (1970, Ankara) Bilkent Üniversitesi'ndeki iç mimarlık eğitiminin ardından Londra'daki Royal College of Art ve The School of the Art Institute of Chicago'dan iki ayrı lisansüstü derecesi aldı. Akakçe, Whitney Museum of American Art (New York) Museum für Gegenwartskunst (Basel) , Tate Britain (Londra), PS-1 Contemporary Art Center (New York) ve Kunstwerke (Berlin) gibi önemli sanat kurumlarında çeşitli sergiler açtı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :