Performistanbul Hafızanın Dönüşümü

mimarizm.com / 20 Nisan 2021
Performistanbul sanatçılarından Gülhatun Yıldırım, Mk Yurttaş ve Leman Sevda Darıcıoğlu’nun performans dokümantasyon ve yerleştirmelerinin yer aldığı Hafızanın Dönüşümü, 12 Mayıs 2021 tarihine kadar Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nda ziyaret edilebiliyor.

2020, Leman Sevda Darıcıoğlu, Beyaz Güller, Pembe Simler, Performans, 5 saat, Performistanbul’un küratöryel desteği ile SoliTsoli, Nawara ve Gay Shame tarafından düzenlenen “Glitter and Grief” kapsamında, Haus der Statistik, Berlin Fotoğraf: Esra Gültekin

SENKRON “Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında, SAHA desteğiyle hayata geçen Performistanbul küratörlüğündeki Hafızanın Dönüşümü’nde, üç sanatçının performans dokümantasyon ve yerleştirmesine sırayla yer veriliyor. Gülhatun Yıldırım’ın Senin Yarın Su (15-22 Nisan 2021), Mk Yurttaş’ın Bitkilerin çok uzun bir zaman içinde çürümesiyle oluşmuş olan koyu renkte organik toprak (26 Nisan - 3 Mayıs 2021) ve Leman Sevda Darıcıoğlu’nun Beyaz Güller, Pembe Simler (5-12 Mayıs 2021) performanslarının izleri Hafızanın Dönüşümü’nde yeniden hayat buluyor.

2020, Gülhatun Yıldırım Senin Yarın Su, Performans, 1 saat, Kemiklerin Üstüne Şarkılar – Disiplinlerarası Temas Sergisi kapsamında, Eksi 1, İstanbul
 Fotoğraf: Can Tonbil

Performistanbul’un 2018 yılında gerçekleşen Bu Bir Performans Değildir adlı sergisi, performans kalıntılarını izleyici ile buluştururuken sürece ve dönüşüme dikkat çekerek, elle tutulamayan performans sanatının, süreç sonunda esere dönüşen objeleri ile “izlerini” ortaya koymuştu. Hafızanın Dönüşümü de Bu Bir Performans Değildir ile diyalog kurarak “Yok olan nasıl sergilenir? Performans hafızası nasıl aktarılır?” sorularına cevap aramayı sürdürüyor. Performistanbul, farklı bir zaman diliminde, farklı bir mekânda gerçekleşmiş bir performansın hangi form(lar)da izleyici ile doğasına uygun biçimde yeniden buluşabileceğini incelemeye devam ediyor.

2020, Mk Yurttaş, Bitkilerin çok uzun bir zaman içinde çürümesiyle oluşmuş olan koyu renkte organik toprak, Performans, 1 saat, Kemiklerin Üstüne Şarkılar – Disiplinlerarası Temas Sergisi kapsamında, Eksi 1, İstanbul Fotoğraf: Can Tonbil

Bir “hafıza mekânı” olan Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın (PCSAA) ev sahipliğinde gerçekleşen Hafızanın Dönüşümü’nde; pandemi dönemi gerçekleştirilmiş üç performansın video dokümantasyon gösterimleri ile performansta kullanılan malzemelerden esinlenen çok-duyusal (multisensory) yerleştirmeler yer alıyor. Performansın sanatçı ve/veya izleyici üzerindeki hissinin aktarımını, görme ve işitme duyularının ötesine taşıyarak, pandemi döneminde yoksun kaldığımız dokunma ve koku alma gibi duyularla sağlamayı araştırıyor. Ekranların karşısından ayrılamadan, âdeta bedenlerimizin bir uzantısıymışçasına onlarla yaşadığımız bir dönemde; Hafızanın Dönüşümü izleyicileri yeniden üç boyutlu yaşama geçmeye, performans kalıntılarını bedenin farklı duyularıyla deneyimlemeye/hissetmeye ve sanatçının geride ne bırakmak istediği üzerine düşünmeye çağırıyor.

Pierre Nora’nın “hafıza mekânları”nda olduğu gibi, Hafızanın Dönüşümü performansın hafızasından ziyade hatırasını odağına alıyor; saf hafızayı dönüştürerek onu hem sanatçının hem de izleyicinin deneyiminden yola çıkarak yeniden aktarmayı deniyor.

Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nı (PCSAA) ziyarete gelenler, PCSAA arşivlerinde bulunan, Londra merkezli Canlı Sanat Kütüphanesi LADA’dan transfer edilen 100’ün üzerinde performans dokümantasyon videolarını kütüphanedeki DVD’lerden seçerek alanda görüntüleyebilirler.

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :