Performistanbul Sanatçısı Ekin Bernay Tate’te

mimarizm.com / 25 Şubat 2021
Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul sanatçısı Ekin Bernay, Tate tarafından gerçekleştirilen Resilient Responses projesinde iki farklı çalışmasıyla yer alıyor.

Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul sanatçısı Ekin Bernay, performansı ve atölye çalışmasıyla Tate tarafından gerçekleştirilen, Resilient Responses’a davet edildi. Tate’in Genel Program Küratörü Annie Bicknell küratörlüğünde gerçekleştirilen ve Bruce Nauman’a atıfta bulunan Resilient Responses adlı performans videosunda; performans, dans ve müzik alanında çalışan sanatçılar Thomas Heyes, Ekin Bernay ve Rowdy SS ile özel konuk Rebecca Bellantoni yer aldı.

Resilient Responses performans videosu, karantina sırasında kameralara canlı kaydedilerek izleyicisiz boş kalmış Tanklarda gerçekleştirildi. Her sanatçı, pandemi sırasında kimlik, izolasyon, yabancılaşma ve insan direnci etrafında araştırmalarını sürdürdü ve bu araştırmaları üretimlerine yansıttı.

Hareket, ses ve kelimeleri kullanarak yanıt veren sanatçıların çoklu duyusal tepkileri, bizi insan ve dirençli olmanın ne anlama geldiğini düşünmeye teşvik ediyor. Çalışmalarının çoğunda dikkat çeken ortak temalar ile Bruce Nauman, Resilient Responsesın referans noktasını oluşturuyor. Dört sanatçının çalışmalarını bir araya getiren performans videosu, mevcut gerçekliğe, mekânın özelliklerine ve kimliğe yaratıcı yanıtlar oluşturmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

2021, RESILIENT RESPONSES, Ekin Bernay, Thomas Heyes, Rowdy SS ve Konuk sanatçı: Rebecca Bellantoni, 50 dakika, Çevrim içi performans, Küratör: Annie Bicknell ve Ese Onojeruo, Terra Foundation for American Art Series: New Perspectives kapsamında, Tate, Londra

Prömiyeri, 4 Şubat Perşembe günü Türkiye saati ile 22:00’da Tate müzesinin web sayfasında çevrim içi olarak gerçekleşen Resilient Responses performans videosu 4 Mart’a kadar izleyicilere ulaşmaya devam edecek.

Yine Resilient Responses kapsamında 28 Ocak akşamı Ekin Bernay’ın Resilient Responses: Repair and Restore adlı sanatçı atölyesi izleyiciyle buluştu. Performans sanatçısı, dans ve hareket psikoterapisti Ekin Bernay’ın sunduğu atölye, Bruce Nauman’ın insan olmanın ne anlama geldiğini keşfetmek için bedenini materyal olarak kullandığı çalışmalarından ilham alıyor ve salgına yanıt olarak hayata geçiyor. İzleyicileri dinginliği, hareketi ve nefesi keşfetmeye teşvik eden; vücutla harita olarak çalışarak fiziksel sınırları ve direnci keşfetmeyi amaçlayan meditatif atölye, içsel güç ve direnç ile yavaşlama, derin düşünme ve bağlantı kurmaya davet ediyor. Yavaşlayarak ve sezgisel olarak hareket etmenin iyileştirici özelliklerinden yararlanmak için tekrarları, hareket ifadelerini ve gelişmiş benlik farkındalığını keşfetmeyi amaçlıyor. Atölyeyi deneyimlemek için 21 Şubat’a kadar Tate’in websitesi ziyaret edilebilir.

Bu çalışma Terra Foundation for American Art Series: New Perspectives'in bir parçası olarak, Tate’teki bir dizi etkinlik kapsamında gerçekleşmiştir.

Performans videosunu buradan, atölye çalışmasını ise buradan izleyebilirsiniz.

 

*

Ekin Bernay hakkında: 

Ekin Bernay, Roehampton Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Dans Hareket Psikoterapisi eğitimi aldıktan sonra klinik çalışmalarını dans hareket terapisti olarak sürdürdü. Yetişkinlerin ruh sağlığı, otizm, ilkokul dönemindeki ve mülteci çocuklarla çalışma konularında deneyim kazandı. Bernay, canlı sanat pratiğinde, dans hareket terapisi bulgularını performatif atölyeler aracılığıyla daha geniş bir kitleye ulaştırmak ve birleştirmek için çalışıyor.   

Sanatçının çalışmaları, performans sanatının iyileştirici niteliklerine odaklanırken, pratiğinde Bernay, izleyiciyi yönlendirmek için metin, ses ve koreografik durumları kullanıyor. Ekin Bernay, Performistanbul tarafından temsil edilmektedir.   

Son performansları arasında; RESILIENT RESPONSES: REPAIR AND RESTORE, Tate, çevrim içi performans (2021), [HOMEWORK 4], Block Universe kapsamında, Çevrim içi ( 2020), [HOMEWORK 3], Performistanbul ile, Londra (2020), Where is home?, OnCurating Project Space, Zürih (2019), [HOMEWORK X] – WORLBMON, [HOMEWORK] Serisi, Performistanbul ile, 16. İstanbul Bienali Kamusal Alan Programı kapsamında, WORLBMON Güneş Terkol ve Güçlü Öztekin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Istanbul (2019), Listen, A Walk From Babel,Tate Modern to Tate Exchange, Londra (2019), [HOMEWORK 2], Performistanbul ile, Londra (2019), [HOMEWORK 1], Performistanbul ile, Londra (2019), [HOMEWORK 0], Performistanbul ile, Londra (2019), Where is home?, Küratör: Naz Balkaya, Episode 1. No Worries Re- Enactment In- Flux, Enclave Lab, Londra (2018) Ne İstiyorsun?, İhtiyaç:Sen, 672 Saat Canlı Süreç kapsamında, Küratör: Simge Burhanoğlu, Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı, Istanbul (2018), Burn Like The Sun during House of Wisdom Sergisi, Kolektif Çukurcuma iş birliğiyle (Naz Cuguoğlu & Mine Kaplangı), Berlin (2017), 9 Taş, Yeniden Bak kapsamında, Küratör: Simge Burhanoğlu, Performistanbul ile, Pera Müzesi, Istanbul (2017). Annem ile Ben, Küratör: Simge Burhanoğlu, Performistanbul ile, Yer Istanbul, İstanbul (2016), Nirvana Project, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, İstanbul (2015) and Far From the Norm In No Form Orator, Sadlers Wellsn, Londra (2015).


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :