Mustafa Salim Aktuğ: Daha Berrak bir Güneş ve Göğün Gazabı

mimarizm.com / 18 Temmuz 2019
Mustafa Salim Aktuğ, bu sezonun son sergisini “Daha Berrak bir Güneş ve Göğün Gazabı” adıyla 20 Eylül gününe kadar Atlas Sanat Galerisi’nde gerçekleştiriyor.

Soyut sanat anlayışıyla gerçekleştirdiği farklı dönemlerinden bir seçki olarak hazırlanan Daha Berrak bir Güneş ve Göğün Gazabı adlı sergi, Mustafa Salim Aktuğ’un cesur renk uygulamalarıyla birlikte çağın bizlere dayattığı şiddeti keşfetmemize dikkat çekmektedir. Sınırlı sayıda renk paletiyle (daha çok sarı ve siyah ağırlıklı) resim yüzeyinde ışığın atmosferik havanın, suyun çılgınca iç içe geçmesi biçimsiz bedenler ve nesneler yoğun ve  kapsayıcı bir renge sinsice sokulan gölgeler içinde savrulur. Yer yer mekanın coğrafi özelliğini referans alan göndermelerle amacına uygun resimsel yapıyı görselleştirir.

Aktuğ, bizi çekip sarmalayan dünyayı, çevremizi, etrafımızda olup biten toplumsal olayları, ekonomik savaşları, sığınmacı mültecilerin dünyası üzerine duygularını soyut bir dille anlatma yolunu seçer. Adeta bir dönüşümün fiziksel, psikolojik, felsefi ve dinsel karakterini eserlerinde görürüz. Aydınlığa ulaşmak için kaosun ve ümitsizliği tehlikeleri cesaretle yenmeyi önermektedir. Sanatında doğal dünyanın öğelerini mutluluk içinde betimlemek yerine resimlerinde tehditkar bir fonda rahatsız edici bir yapıyı sunmaktadır. Kompozisyonlarında resimsel elemanları ufka doğru sistematik ahenkle istiflemek yerine büyük renk kütlelerini ön plana doğru çekerken yandakiler tuvalin dışına çıkarken ortadakiyle bizleri karşı karşıya bırakır ve kuşatılma hissiyle teslim alınırız. Doğanın engin gücü karşısında insanın çaresizliğine dair bir durum, bir isyana çağırır bizleri. Bilimsel teknolojik arayışlar, sanatsal anlatılar hayal dünyamızın tükenmeden yeni arayışlara girmemiz sürekli hale getirir. Dünya ve evren tükenmez enerjisiyle devam eder ancak. Bizi içine çeken bu girdaba sanatçıların yaklaşımlarını özellikle Goya’dan Van Gogh’a Pollock’tan de Kooning’e, Bacon’dan Dumas’a kadar gözlenmeye değerdir. Aktuğ, onların dışavurumcu yol göstericiliğine, kendi soyut anlatımcılığını eklemleyerek yoluna devam etmektedir. 

Sergi 17 Temmuz-20 Eylül 2019 tarihleri arasında Ankara Atlas Sanat Galerisi’nde görülebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :