Murat Germen’in “Bulut” Koleksiyonu

mimarizm.com / 15 Şubat 2018
Murat Germen, Bozlu Art Project’te açacağı sergide, yıllardır bir günlük tutar gibi biriktirdiği, doğanın yüceliği ve bağımsızlığını ihtişamlı bir şekilde yansıtan bulut fotoğraflarını izleyicilerle paylaşıyor.

Murat Germen, Bulut #3 - İzmir, 2015

“Sakla samanı gelir zamanı” düşüncesi ile yıllardır bulut fotoğrafı biriktirdiğini ifade eden Murat Germen, yeni sergisinin oluşum sürecini anlatırken “Belki beklemeli ve daha sonra ortaya çıkarmalıydım bunları; iyice olgunlaştıktan sonra… İnsan yapısı “şey”lerin üstüme hücum edercesine çoğalması, düz ve katı çizgilerin hâkimiyeti, hapsolmuşluk, kent yaşamındaki kısır didişmeler ve hırslar beni bunları erken, erken bir dönemde paylaşmaya itti…” diyerek “Bulut” isimli sergisinin gökyüzüne ait olduğu kadar, fotoğraflarda çoğu zaman gizli özne olarak var olan yeryüzüne ve insanın doğaya olan müdahalesine de odaklandığının altını çiziyor.

Murat GermenMurat Germen, Bulut #1 - Londra, 2016

İhtiyaç halinde gökyüzüne bakmak

Sergide yer alan çalışmalar, tecrübeli bir fotoğrafçının yıllar boyunca farklı coğrafyalardaki seyahatleri esnasında tanıklık ettiği, doğanın belki de en etkileyici ve değişken görselliğini oluşturan bulutlara odaklanıyor.

Germen’in mimarlık ve kent plancılığı birikiminin hissedildiği fotoğraflarının aksine, izleyiciyi sanatçının başka bir yönüyle buluşturan bu çalışmalar bizleri tam da en çok ihtiyaç duyduğumuz anda gökyüzüne bakmaya davet ediyor. İnsana dair veya ona ait olmayan bulutlar, belirgin bir metafizik etki yaratırken, sanatçının salt belgesel bir tavırla bulutlar üzerinden doğanın kendi eşsiz güzelliğini ve gücünü vurgulaması, seriye ait siyah-beyaz ve renkli fotoğraflardaki ortak dili oluşturuyor.

Murat Germen, Bulut #2 - İzmir, 2015

Germen sergiyi şöyle özetliyor: “…bulutlar önünde çakılı kaldığım nadir olgulardan biri; hayatın telâşından alıp koparan fazla bir şey kalmadı artık. Hava, Nâzım’ın deyişiyle ‘kurşun gibi ağır!’ Yükselmesi gerekenler alçalıyor, alçalması gerekenler yükseliyor. Doğa ise vakurla izliyor sanki olan biteni, bulut hafifliğinde ama gerektiğinde yıldırım gücünde.”

“Bulut / Cloud” isimli sergisi, 13 Mart - 21 Nisan 2018 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda izlenebilir.

* * *

Murat Germen hakkında:

Fotoğrafı bir ifade/araştırma aracı olarak kullanan Murat Germen, İstanbul ile Londra’da yaşayan ve çalışan, 1965 doğumlu bir sanatçı. Fulbright burslusu olarak gittiği Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri vermekte. Fotoğraf, mimarlık, planlama, yeni medya ve sanat konularında birçok basılı / çevrimiçi yayını olan Germen, uluslararası platformda çok sayıda konferansa katıldı.

Sanatçının eser külliyatı; kentleşme ve mutenalaştırmanın etkileri, katılımcı vatandaşlık ve kent hakları, yerel kültürlerin belgesel sürdürülebilirliği, insanın doğada neden olduğu tahribat gibi konulara odaklanıyor. Skira (İtalya) ve MASA’dan (Türkiye) olmak üzere iki adet monografik kitabı yayımlandı. Türkiye, Amerika, İtalya, Almanya, İngiltere, Meksika, Portekiz, Özbekistan, Yunanistan, Japonya, Rusya, Polonya, İran, Hindistan, Fransa, Kanada, Bahreyn, Kore, Dubai, Çin, İsveç, İsviçre, Mısır gibi ülkelerde seksenin üzerinde kişisel ve karma sergiye katıldı. Sanatçının farklı eserlerine ait üç yüzün üzerinde edisyon, yurtiçi/yurtdışındaki kişisel koleksiyonlara ve İstanbul Modern, Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Toruń Çağdaş Sanatlar Merkezi (Polonya), Benetton Vakfı’nın Imago Mundi – Istanbul Codex, Yapı Kredi Kültür Sanat koleksiyonlarına dahil edildi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :