Bilsart'ın İlk Konukları Murat Germen ve Begüm Yamanlar

mimarizm.com / 10 Ocak 2018
Güncel sanata destek verdiği projelere bir yenisini ekleyen Bilsar, ofis binasının garajını video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürdü. Video sanatının güncel örneklerini 15 günde bir değişen bir programla sunacak olan Bilsart'ın ilk konukları, Murat Germen ve Begüm Yamanlar.

Begüm Yamanlar, “Toprak | Territory” video görseli


Yıllardır güncel sanat alanında destek verdiği projelere bir yenisini ekleyen Bilsar, sanatçılara video işlerini sergilemek için yeni bir alan yaratmak ve sanatseverleri bir araya getirmek amacıyla, ofis binasının garajını kâr amacı gütmeyen ve video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürüyor.

Ocak 2018 itibariyle video sanatının güncel örneklerini, 15 günde bir değişen bir programla sunacak olan Bilsart, yine bu alana odaklanan bir kütüphaneyi de kullanıma açacak. 

Bu dinamik sergi programı dahilinde koleksiyoner seçkilerine, küratöryel projelere, workshop ve panellere yer verecek olan Bilsart, aynı zamanda sanatçı, küratör ve koleksiyoner konuşmalarına da ev sahipliği yapacak.

Bilsart’ın ajandasında yer alan bir diğer önemli etkinlik ise, genç sanatçılara görünürlük sağlayabilmek adına her sene yapacağı açık çağrılar.

Bilsart


MURAT GERMEN
YENİ YETENEK | EMERGİNG TALENT

Bilsart, Murat Germen’in “Yeni Yetenek | Emerging Talent” isimli sergisine 10 – 20 Ocak 2018 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Murat Germen’ in Aralık 2017 tarihli video işinden alıyor.

Sanatçı, kentleşme ve mutenalaştırmanın etkileri, katılımcı vatandaşlık ve kent hakları, yerel kültürlerin belgesel sürdürülebilirliği, insanın doğada neden olduğu tahribat gibi konuları işliyor. Germen, kültürel-mimari mirasın ve belleğin sürdürülebilirliği konusunda belge-kurgu üretmeyi bir çeşit aktivizm ve direniş biçimi olarak ifade ediyor. Bunu yaparken sıradanlıktan kaynaklanan aşinalığı kırmayı ve ortaya çıkan görselliğin beklenmedik bir algıya zemin yaratmasını amaçlıyor.

Germen, sergide yer alan “Yeni Yetenek | Emerging Talent” isimli video çalışmasında; sanatın üretici, yönetici ve tüketici rollerinin dinamiklerine dikkat çekerek, sanatın sistem içindeki farklı varoluş hallerini ele alıyor.

Murat Germen ve Burcu Pelvanoğlu serginin gösterime açıldığı 10 Ocak'ta, saat 18:30'da “Sanatçı Konuşmaları l” başlıklı bir konuşma yapacak.

Murat Germen, Emerging TalentMurat Germen, “Yeni Yetenek | Emerging Talent” video görseli


BEGÜM YAMANLAR
TOPRAK | TERRİTORY

Begüm Yamanlar’ın “Toprak | Territory” isimli sergisi 24 Ocak – 03 Şubat tarihleri arasında Bilsart'ta gösterimde olacak. Sergi, ismini Yamanlar'ın video işinden alıyor. Sanatçının siyah beyaz fotoğraflardan oluşan video çalışması, izleyicinin bakış açısı ve zaman algısıyla oynayarak insandan doğaya yönelen sahip olma ve dönüştürme arzusuna odaklanıyor. 

Yamanlar’ın videosu, videonun kitap haline dönüştürüldüğü sanatçı kitabıyla beraber izleyicisiyle buluşacak.

Begüm Yamanlar ve Yağmur Yıldırım, 24 Ocak’ta “Sanatçı Konuşmaları ll” adlı etkinlikte sergi üzerine sohbet edecekler.


Ziyaret saatleri:
Salı – Cumartesi 10.00 – 18.00


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :