"Modern Denemeler 2: Istory [Benim Hikâyem]"

mimarizm.com / 27 Ekim 2011
"Modern Denemeler 2: Istory [Benim Hikâyem]"

SALT'ın, Türkiye'nin modernizm serüvenini farklı yönleriyle ele almayı hedefleyen "Modern Denemeler" serisinin ikinci sergisi "Istory [Benim Hikâyem]" ziyarete açıldı. 31 Aralık 2011 tarihine kadar devam edecek sergi, Hrair Sarkissian'ın, 2010 yılında İstanbul'da yaptığı araştırma sırasında ziyaret ettiği yarı özel ve devlet kütüphaneleri ile arşivlerin tarih bölümlerinde çektiği fotoğraflardan oluşuyor.


 Hrair Sarkissian, Istory, Benim Hikâyem, 2011, Kalfayan Galleries'in izniyle, Atina, Selanik

Fotoğraflarda; Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Kütüphaneleri, Atatürk Kitaplığı, Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı ile Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi gibi kurumların kütüphane ve arşivlerindeki tarih bölümleri belgeleniyor. İşler; raflara yığılmış ve nadiren açılıyor gibi görünen dosyaları, içinde bulunduğu karanlık ve ezici mekanların mevcut aydınlatmasında gösteriyor.
 
Ailesi 1915 yılında Doğu Anadolu'dan Suriye'ye kaçmak zorunda kalan Sarkissian, geçmişiyle, belgelediği dosya ve kitaplar arasında bir ilişki kuruyor. Sanatçıya miras kalan tarihin teyit ya da inkar edilişini ifade eden fotoğraflar, aynı zamanda arşivlerin içerdiği bilginin karmaşıklığını da öne çıkarıyor.


 Hrair Sarkissian, Istory, Benim Hikâyem, 2011, Kalfayan Galleries'in izniyle, Atina, SelanikSanatçı Hakkında

Hrair Sarkissian, Amsterdam'daki Gerrit Rietveld Academie'de fotoğraf eğitimi aldı. Halen 3. Selanik Güncel Sanat Bienali (Yunanistan, 2011) ve Selanik Fotoğraf Müzesi'ndeki Facing Mirrors sergisi kapsamında fotoğrafları sergilenen Sarkissian, Kalfayan Galleries (Atina-Selanik) tarafından temsil ediliyor. Sarkissian'ın son dönemde katıldığı sergiler arasında; Out of Place (2011), TATE Modern (Londra, İngiltere) ve Darat Al Funun-The Khalid Shoman Foundation (Amman, Ürdün); 10. Sharjah Bienali (2011); Underground (2010), Kalfayan Galleries (Athens); BREAKING NEWS. Contemporary Photography from the Middle East and AfricaNew Ends, Old Beginnings (2008), The Bluecoat Gallery (Liverpool) yer alıyor.


 Hrair Sarkissian, Istory, Benim Hikâyem, 2011, Kalfayan Galleries'in izniyle, Atina, Selanik


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :