Mehmet Aksoy 50. Yıl Sergisi: “Zamanın ve Mekanın Suretleri”

mimarizm.com / 12 Mart 2012
Mehmet Aksoy 50. Yıl Sergisi: “Zamanın ve Mekanın Suretleri”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Osman Hamdi Salonu ve Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi, Mehmet Aksoy'un 50 yıllık sanat üretimini izleyiciyle buluşturan "Zamanın ve Mekanın Suretleri" sergisine ev sahipliği yapıyor.Mehmet Aksoy, sergi davetiyesi için kaleme aldığı sunuş yazısında şu ifadeler yer veriyor:

"Ellerimi seviyorum. Ellerim, formlar üstünde dolaşan ışığı okşar. Karanlıkta görür gözümün görmediğini. Tutkulu bir form çapkınıdır onlar, formlarla devamlı flört halindeler.

Ellerimi seviyorum. Kaba görünüşleri içinde hassas dokunuşları saklıyorlar. Ne kadar çalışsam onları zorlasam aletleri, çekici, murcu, tarakları, mucartayı, külüngü, öyle hünerli kavrıyorlar ki nasır tutmuyorlar. Taşın neresine, nasıl, hangi şiddetle, hangi eğimde vurulması gerektiğine onlar karar veriyor. Bir yerden sonra ben yalnız ellerimi seyrediyorum. Onlar yapıyor, ben seyrediyorum…

Ellerimi seviyorum. Sıcak bir vücudun formları üstünde her gözeneği hissederek dolaşan ve içime sıcak duygular akıtan ellerimi de seviyorum… Kızgınlıkla yumruk olan ellerimi de… Şakağımda düşünceli duran dostlarımı sevdiklerimi kucaklayan göğsüme bastıran ellerimi, her şeye rağmen güzel günlerden umutlu zafer işareti yapan elimi, ayrılırken arkamdan el sallayan çocuğa öpücük gönderen elimi de insani durumlarda yaşaran gözlerimi gizlice silen ellerimi en çok da öpüp başıma koyduğum anamın ellerini.

Gözümün nuru elimin hüneri heykellerim, üstüne düşen ışık üstünden karanlığı aydınlatmak, gerçeği görünür hale getirmek istiyorum. Kimse heykelden korkmasın, heykeli sevsinler istiyorum. Onun form dilinden bir şarkı gibi anlaşılmasını istiyorum.

50 yıldır yaptığım heykellerle belki bunu biraz başarabilmişimdir. Hep beraber göreceğiz.
Sergide görüşmek üzere,
Sevgilerle"

"Zamanın ve Mekanın Suretleri" sergisi, 9 Mart - 20 Mayıs 2012 tarihleri arasında Tophane-i Amire KSM ve MSGSÜ Osman Hamdi Salonu'nda gezilebilir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :