Çekicin Rüzgarındaki Ezoterik İllüzyonlar

mimarizm.com / 10 Şubat 2017
Usta heykeltıraş Mehmet Aksoy’un ışık ve renklerle dolu sihirli dünyasında bir zaman yolculuğuna davet eden Çekicin Rüzgarındaki Ezoterik İllüzyonlar, 23 Şubat - 20 Nisan tarihleri arasında Anna Laudel Contemporary’de ziyaret edilebilir.

Mehmet Aksoy, Zümrüd-ü Anka, 93x120x90cm, metal, 2014

Türkiye ve özellikle Almanya’nın başkenti Berlin’in aralarında bulunduğu birçok kentte sergilenen etkileyici açık hava heykel projeleriyle, yurtiçi ve uluslararası alanda zamanının en özgün ve önemli heykel sanatçıları arasında kabul edilen Mehmet Aksoy, uzun bir aradan sonra yeniden dikkat çekici çalışmalarıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

 Mehmet Aksoy çalışırken, 2017

Usta heykeltıraşın 23 Şubat tarihinde Anna Laudel Contemporary’de açılacak olan sergisi, sanatçının ilk defa bu sergide sunulacak olan yeni çalışmalarının yanı sıra 55 yıllık sanat birikiminin izlerine tanıklık etmemizi sağlayacak son dönem işlerini kapsayan değerli bir seçki sunuyor. 

Mehmet Aksoy, Geyik Başlı Şaman, 43x40x32cm, taş ve metal, 2004

Sergide, Mehmet Aksoy’un kütle üzerinde ve mekan içinde ışıkla beslenerek melodiye dönüşen heykelleri, Yesemek’teki heykel atölyesinde çalışan Hititli’den, Afrodisias’taki Yunan ustalarına uzanan bir geleneğin devamında form bularak karşımıza çıkıyor. Heykellerinde ana malzeme olarak taş ve metal kullanan sanatçı, kendi deyimi ile taşı her an değişen, dönen ve dolanan ışıkla yontarak, işlerinde mistik doğa olayları, Şamanizm ve arketip tanrı imgelerinin etkilerini yansıtıyor. Sergide yer alan çalışmalar, bu şekilde bizlere sanatçının pastoral dünyasının manevi temaları hakkında fikir verirken, bir yandan da sonsuz üretkenliğinin ve yaratıcılığının çıkış noktalarını sunuyor. 

Mehmet Aksoy, Perisperi Cübbe 180x106x32cm, metal, 2017

Mehmet Aksoy, Şahmeran, 260x166x108 cm, taş, mermer ve metal, 2017

Mehmet Aksoy’u ağırlayacağı bu kapsamlı sergi ile 2017 yılına dikkat çeken bir giriş yapan Anna Laudel Contemporary, Karaköy Bankalar Caddesi’ndeki yeni mekanında ikinci sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatseverleri, Mehmet Aksoy heykellerinin ışık ve renklerle dolu sihirli dünyasında bir zaman yolculuğuna davet eden Çekicin Rüzgarındaki Ezoterik İllüzyonlar, 23 Şubat - 20 Nisan tarihleri arasında Anna Laudel Contemporary’de ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Saadet Gündoğan 6 yıl önce Sayın Mehmet Aksoy, değerli sanatçımız sevgili ağabeyimiz, Yeni sergi hazırlığını medyada izledim. Farklı formlarla gene bizi şaşırtmaya ve heyecanlandırmaya davet edeceksin anlaşılan.. "Şahmeran" o ne öyle aman allahım.... Sanal ortamda etkilendim gerçeğini görünce ne yapacağım acaba! Sergiye verdiğin isim de tam isabet, 23 Şubat'ı heyecanla bekliyoruz. Öğrencilerimi de getireceğim sergiye "Çağdaş formlar ve retorik sanat anlayışları" konu başlığımızda, dersimizi Sergiden sonra işleyeceğim. Yolun açık olsun uzun ömürler diliyorum. Saygılar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :