Koleksiyon / İstanbulSMD, Cafer Bozkurt'u Ağırlıyor

mimarizm.com / 12 Aralık 2013
Koleksiyon / İstanbulSMD, Cafer Bozkurt Mimarlık'ı Ağırlıyor

Koleksiyon ile İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin ortak çalışması olan mimari proje sergilerinin onbirinci konuğu Cafer Bozkurt Mimarlık.Koleksiyon ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbul SMD)'nin uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon / İstanbul SMD Mimarları Ağırlıyor" projesi Cafer Bozkurt Mimarlık'ın konuk olacağı on birinci sergi ile devam ediyor. 19 Aralık 2013 Perşembe günü Koleksiyon Büyükdere Merkez Kampüsü'ndeki Koleksiyon Galeri'de açılışı yapılacak sergi Cafer Bozkurt Mimarlık'ın çalışmalarını mimarlık ve tasarım meraklılarıyla buluşturacak.

Sergi, 19 Aralık 2013 – 19 Şubat 2014 tarihleri arasında gezilebilir.


Cafer Bozkurt
1945'te İstanbul'da doğan Cafer Bozkurt, 1968'de İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden birincilikle mezun oldu. 1971'de halen çalışmalarını sürdürdüğü mimarlık bürosu Cafer Bozkurt Mimarlık'ı kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında Konut Yerleşmeleri, Turizm ve Rekreasyon Yapıları, Kültür ve Eğitim Yapıları gibi alanlarda yoğunlaşan çok sayıda proje gerçekleştirdi. Ayrıca Tarihi Çevre ve Restorasyon konularında, verdiği çok sayıda eser ile uzmanlaştı.

Gerçekleşmiş dokuz projesi Aga Khan Ödülleri'ne aday gösterildi, bazı yapıları ile de ulusal mimarlık ödülleri kazandı. Ayrıca ulusal mimarlık ve kentsel tasarım yarışmalarında jüri üyelikleri yaptı, yapıları ve makaleleri çeşitli mimari yayınlarda yer aldı.

2002-2004 yılları arasında Ankara'da kurulan Türk Serbest Mimarlık Derneği'ne başkanlık yaptı. 2003 yılında ise, İstanbul Serbest Mimarlık Derneği'nin kurucu üyelerinden biri oldu ve 2005-2007 yılları arasında bu kuruma da başkanlık yaptı. Daha sonra 2008- 2011 arasında T.C. Kültür Bakanlığı'na bağlı 4 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'na üyelik yaptı. Görev süresi dolduktan sonra, 2011 yılı sonunda 3 No'lu Koruma Kurul'nda çalışmaya başladı.

Mimari tasarım ve uygulama alanında etkin olan mimarların, mimarlık mesleğini geliştirmek, toplumda saygınlığını ve etkinliğini arttırmak için kurdukları İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) üyelerinin son dönem projelerini kapsayan sergiler, tasarımın çağdaş örneklerini mimarlık ve tasarım meraklılarıyla buluşturmayı, tasarımın farklı disiplinlerini yanyana getirmeyi amaçlıyor.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :