Mimarlar '30DA30' Buluşmasında Zamanla Yarıştı

mimarizm.com / 22 Mart 2012

İstanbulSMD tarafından, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) organizasyonuyla düzenlenen ve İstanbulSMD üyesi Türkiye'nin önde gelen 30 mimarlık ofisi ile yapı sektörü profesyonellerinden 30 temsilciyi ikili iş görüşmeleri için bir araya getiren '30DA30' etkinlik dizisinin ilki, 21 Mart 2012 Çarşamba günü YEM'de gerçekleştirildi.

Etkinlikte, toplantıya katılan tüm mimarlık ofisleri ile firmalar, eşit sürede yüz yüze görüşmeler yaparak, mimarların projeleri ve firmaların hizmetleri hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.

Mimarlara ulaşmakta zorluk çeken firmalara, ürünlerini doğru şekilde aktarmak için önemli bir fırsat sunan '30DA30' , mimarlar için de zaman ayıramadıkları ürün gruplarına 'konsantre' oldukları, bir günlük yoğun bir maraton niteliğindeydi.


Mimarların '30DA30' izlenimleri

Adnan Kazmaoğlu | Adnan Kazmaoğlu Mimarlık
SMD üyeleri için de diğer yapı sektörü temsilcileri için de iyi bir buluşma oldu. Firmalar memnuniyetlerini bize ayrıca belirttiler. Yapı-Endüstri Merkezi'nin etkinliğe ev sahipliği yapmasından ve başarılı organizasyonundan ötürü çok memnunuz. Katılan firmalar arasında bizim için enteresan gelen yeni gruplar vardı, onlarla tanışma şansı oldu. Bunun büro ziyaretleri şeklinde sürmesi bizim için çok zaman kaybı oluşturuyor. Burada konsantre bir biçimde karşılaşmak ve proje bazında onlarla görüşmek çok daha yararlı. Dolayısıyla bu organizasyonların devam etmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. İnşallah biz de faydalı olmuşuzdur. 
Cafer Bozkurt | Cafer Bozkurt Mimarlık
Çok başarılı bir organizasyon. Öncelikle, üretici firmaların yoğun işleri olan mimarlarla kolay iletişim kurması çok iyi. İkincisi, mimarların da bir gün ayırarak bu kadar çok grupla bir arada olabilmesi iyi bir sonuç. Etkinliğe katılan firmalardan en sık şu eleştiriyi aldım: "Sizlerle bir araya gelmek istiyoruz, randevu vermiyorsunuz." Çünkü öyle bir şans yok, çok aranıyorsunuz ve vaktiniz olmuyor. O yönden bu buluşmanın çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca İstanbulSMD adına da çok mutluyum.


Cem Sorguç | CM Mimarlık
Bu etkinlik İstanbul için bir ilk. Bizim açımızdan iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bir kısmı bildiğimiz firmalar ama daha önceden tanımadığım ya da sadece ismini bildiğim firmalarla da tanıştım. Yüz yüze gelmeler iyi oluyor çünkü hepimiz aynı sektörün içindeyiz. Bir de mimarlık projeleri zaman içerisinde, karar ve şartname aşamasında müteahhit gruplara, yapı geliştiricilere daha fazla yaslanmaya başladı. Bunun yanlış yönleri çok. Mimar, yapım aşamasında başka işler devreye girdiği için usanıp birtakım şeylerin ucunu bırakabiliyor. En azından imalatçılar ve malzeme tedarikçilerinin mimarlarla paralel bir araya gelmesi bence iyi mimarlık adına iyi bir girişim.


Kerem Erginoğlu | Erginoğlu Çalışlar Mimarlık
Çok faydalı bir buluşma olduğunu düşünüyorum. Başta bu işi kotarabilir miyiz diye tereddüt ettim ama firmaların yanı sıra mimarlar için de faydalı oldu. Çok değişik ve çok farklı malzemeleri, birebir doğru kişiyle konuşarak ve konsantre bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Ofiste aynı vakti ayıramayabilirim; ikincisi, doğru şekilde sorumu sorup, ön bilgiyi alamam. Çünkü bizim için asıl önemli olan bilgilenme noktası. Onu aldıktan sonra bunun nerede kullanıp kullanamayacağımızı kafamızda şekillendiriyoruz. O nedenle de bence çok yeterli ve yoğun bir şekilde geçiyor. Tanıdığım firmalar da var, hiç tanımadıklarım da. Tanıdıklar geldiği zaman biraz dinleniyorum, iyi oluyor (gülüyor). Tabii biz de onlara bilgi veriyoruz, o da önemli bir şey. Şu anda devam eden 15-16 tane projemiz var, bunları anlatma şansı buluyoruz. Onların da ilgisini çekiyor çünkü bizi başka bir kanatla tanırken yaptığımız diğer işleri de görüyorlar.


Umut İyigün | MuuM Mimarlık
Bu buluşmayı çok faydalı buldum, hatta pek çok fuara göre daha verimliydi benim için. Malzemeci arkadaşlar için daha da faydalı olmuştur, çünkü çoğu zaman bizi yakalayamıyorlar. Herkese cevap veremiyoruz; "ürünlerinizi gönderin, biz size geri döneriz" diyoruz. O bakımdan belki onlar için daha yararlı oldu ama bizim için de verimli olduğunu düşünüyorum.


Yavuz Selim Sepin | Sepin Mimarlık
Bu buluşmayı çok etkili ve olumlu buldum. Mimar olarak belki bir günümüzü buraya ayırmakla kendimizce çok büyük bir fedakarlık yaptığımızı düşündük ama 30 firmanın hepsi de bizimle görüşmek istediğinde, bunlara ayıracağımız vakit, bundan çok daha fazla ve kopuk kopuk olacaktı. Burada hepsini bir arada bulduğumuz ve konsantre olduğumuz için çok daha yararlı olduğunu düşünüyorum. Bence bunun her sene tekrarlanmasında büyük fayda var. Bir kez yararını gördükten sonra yanımızdaki çalışanları, ikinci adamları da getiririz. Sonlara doğru biraz yorucu olabilir ama buna da alışacağız. Bazen hiç görüşemediğiniz, vaktimiz yok dediğiniz insanlardan ne kadar çok yeni şey öğrendiğinizi görüyorsunuz. O açıdan çok memnunum. Firmalar açısından da görüşmelerin verimli olduğunu düşünüyorum. Aynı sektörden rakip firmalar da var. Tabii 30 ayrı çeşit olsaydı bizim için daha iyi olurdu ama bunu da rekabetin getirdiği yenilik arzı açısından olumlu buluyorum. Belki sonraki toplantılarda katılan firmalara da ufak sergi imkanları tanınabilir. Doğan Hasol'a ve bütün emeği geçenlere bize sundukları imkânlardan ötürü teşekkür ediyorum.

 

Yapı sektörü temsilcilerinin '30DA30' değerlendirmelerini okumak için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :