Jüri Yenikapı için Üç Proje Seçti

mimarizm.com / 09 Nisan 2012

Jüri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) davet sistemi ile düzenlediği ulusal ve uluslararası katılıma açık Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı projesinde uygulanabilirliği en uygun olan 3 projeyi belirledi.

Aralarında Prof. Dr. Süha Özkan, Sinan Genim, Prof. Dr. Enzo Siveiero ve Prof. Dr. Michael Sorkin'in de bulunduğu seçici kurulun İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi'nde düzenlediği değerlendirme toplantısının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarına açıklama yaptı.

42 grubun davete katıldığını ve bunlardan 9'unun değerlendirildiğini kaydeden Başkan Topbaş, ''Metro istasyonun yapılacağı bölge İstanbul'un 8 bin 500 yıllık geçmişi olduğu belirtilen ve önemli arkeolojik bulguların ulaştığımı önemli bir merkez. Bu nedenle bölgeyi sadece bir metro düğüm noktası olarak değil aynı zamanda bir müze olarak düşündük. Projeye davetle katılan çalışmalarda gördüğümüz kadarıyla bu yönde hazırlıklar yapılmış'' şeklinde konuştu.

Belediye üç projeden birini uygulayacak

Başkan Topbaş, çalışmaların mükemmel derecede hazırlandığını ifade ederek, ''Uluslararası alanda söz sahibi olmuş insanların eserleri şu anda sergilenmekte. 3 proje elimizde kalacak. Bu 3 proje ele alınarak, belediyemiz uygulanabilirliği üzerinde karar verecek bir çalışma yapacak. İstanbul için çok önemli bir nokta, Marmaray ve Maslak projelerini de dikkate alırsak, bir an önce yapılması gereken bir istasyon'' dedi.

İstasyon ve müzenin yaklaşık 2 milyon civarında yerel ve yabancı turistin geleceği bir alan olacağını belirten Başkan Topbaş, şöyle devam etti:

''Trafik ve ulaşım açısından bir düğüm noktası. Deniz ve metro açısından önemli bir alan olmasının yanı sıra tarihi bir liman olması da değerini arttırıyor. Bugün 3 proje uygulanabilirliğe en uygun olanı belirlenecek. Daha sonra aralarında bir seçimde yapılabilir ya da bir miks yapılabilir. Birinci, ikinci, üçüncü diye bir ayrım yok önemli olan ugulanabilirliliğidir. Jüri bugün üç projeyi belirleyecek ve bilgi verecek. 300 milyon civarında bir proje yatırımı olacak. Ayrıca bir biyolojik artıma tesisi kurma arzumuz var. Şu anda ön arıtma sistemi yerini 2,5 milyon insanın atık sularını temizleyecek bir tesisi açmak istiyoruz. Bir de Yalı mahallesi ile ilgili halkı mağdur etmeden turizmi destekleyecek bir çalışmayı Fatih Belediyesiyle birlikte çalışacağız.''

Jürinin eşit puanla Büyükşehir Belediyesi'ne önerdiği 3 projenin tasarımcıları

CAFER BOZKURT MİMARLIK + MECANOO ARCHITECTS
CELLINI FRANCESCO
EISENMAN ARCHITECTS + AYTAÇ ARCHITECTS


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :