İstanbul’un Oturma Odaları | Pratik Zeminde Temsil Dışı Formlar Üzerine Bir Sergi

mimarizm.com / 15 Ocak 2018
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde "İnsan ve Yapılı Çevre" dersi kapsamında gerçekleştirilen İstanbul’un Oturma Odaları projesi, 17-25 Ocak 2018 tarihleri arasında REM Art Space’de sergileniyor.

“Dil, biricik olan ve önceden varolan bir anlamı kavrayamaz. Aksine, dilin görevi, sözünü edebileceğimiz şeyin, yalnızca karşıtların buluşması olduğunu göstermektir.” - Umberto Eco, Yorum ve Aşırı Yorum


İstanbul’un Oturma Odaları (Living Rooms of Istanbul), İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, Yrd. Doç. Dr. Fitnat Cimşit Koş ve Öğretim Görevlisi Dilek Öztürk yürütücülüğünde gerçekleştirilen "İnsan ve Yapılı Çevre" dersi kapsamında düzenlendi.

Dersin tartışma başlıkları olan Duyarlı Davranışlar, Eylemin Mekansallaşması, Bedensel Tektonik, Kente Etkileşimli bir Deri Olarak Beden ve Kamusal Yüz temaları, her öğrenci için İstanbul’daki fiziksel, doğal, sosyal ve çevresel meselelerin deneyimi üzerinden, yeni bir görsel dilbilimine aktarıldı. Bu dilbilim, temsil dışı ilişkilere ve İstanbul’da spontane olarak şekillenen oturma odalarına eylemsel olarak bakan bir zemin üzerinden tartışıldı. Bu tartışmalar, öğrencileri, oturma odası kavramının duygusunu tercüme ettikleri etkileşimli ve temsil dışı bir dil kullanarak, beklenmeyen tasarım önermelerini kapsayan bir sergi ürünü üretmelerine olanak verdi.

İstanbul'un Oturma Odaları

Öğrenciler
Alp Şerif Besen. Ayşe Elif Aydınlı. Burcu Berber. Buse Düz. Çağla Şaşmaz. Elif Doğan. Esra Tokat. Irmak Ulay. Gregoire Paulet. Merve Başot. Nur Seda Şahin. Öykü Türkan Didinir. Özge Kahya. Özge Özgümüş. Özge Uzunyayla. Pelin Sezgin. Pınar Under Sınav. Simay Efe. Zeynep Yılmaz

Danışmanlar
Fitnat Cimşit Koş. Dilek Öztürk


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :