“Mezopotamya Dramaturjileri”

mimarizm.com / 09 Ağustos 2011
“Mezopotamya Dramaturjileri”


"Kubbe"

Kutluğ Ataman'ın "Mezopotamya Dramaturjileri" serisinin Türkiye'deki ilk gösterimi, 11 Aralık'a kadar ARTER'de izlenebilir. 

Kutluğ Ataman, 2009 yılında başlattığı "Mezopotamya Dramaturjileri" serisinde, Türkiye'nin modernleşme serüvenine ve Doğu'yla Batı, moderniteyle gelenek, küreselle yerel arasındaki karşıtlıklara odaklanıyor. "Mezopotamya Dramaturjileri", moderniteyle ilişkisi gerilim üzerine kurulu bir coğrafyada müzakere alanları açmanın, bu ikiliklerin ötesine geçmenin zorluklarını araştırıyor. Mezopotamya'yı "bir gerilim alanı, ‘merkez' denilen yerlerde geliştirilen formüllerin sürekli dönüşerek bulanıklaştığı gri bir bölge" olarak tanımlayan Ataman, bu bölgenin çelişkilerle yüklü tarihini, gerçekle kurguyu birbirine düğümleyen özgün sanatsal dili aracılığıyla yeniden ziyaret ediyor.

İşlerinde, bireysel ve toplumsal kimliklerin inşasını, kimliğin aslında nasıl tekrar ve tekrar kurgulanan bir şey olduğunu araştıran Ataman, "Mezopotamya Dramaturjileri"nde, kendi yaşadığı coğrafyadan hareketle, bu kez coğrafya ve tarihin de birer kurgudan ibaret olduğuna işaret ediyor.

Serinin ilk bölümünde yer alan üç işin ("Kubbe", "Mutluluk Arayışı", "İkinci Dil İngilizce") ortak yapımcısı olarak Vehbi Koç Vakfı'nın üretimine katkıda bulunduğu "Mezopotamya Dramaturjileri", daha önce 2009'da Linz Avrupa Kültür Başkenti kapsamında Lentos Sanat Müzesi'nde ve 2010'da Roma'daki ulusal sanat müzesi MAXXI 'nin açılışında gösterilmişti.

8 eserden oluşan ilk serinin ARTER'deki gösterimine, Ortadoğu'ya odaklanacak ikinci bölümü başlatan ilk eser olarak Ataman'ın 2011'de yine Vehbi Koç Vakfı'nın ortak yapımcılığında gerçekleştirdiği "Kıyamet" (Mahyem) adlı son işi de eşlik ediyor. Arap Baharı'ndan da esinlenen bu iş, ilk olarak 2011'de İngiltere'de Brighton Festivali'nde gösterilmişti.

Mezopotamya Dramaturjileri'ni oluşturan işlerin birçoğu Erzincan'da çekildi. Ataman, serinin ikinci bölümünde yer alacak yeni işleri, Mardin, Suriye ve Kuzey Irak'ta gerçekleştirmeyi planlıyor.


ARTER'deki sergi kapsamında gösterilecek işler:

"Kubbe" (Dome), "Kule" (Column), "İkinci Dil İngilizce" (English as a Second Language), "Çerçeve" (Frame), "Aya Seyahat" (Journey to the Moon), "Mutluluk Arayışı" (Pursuit of Happiness), "Tuhaf Mekan" (Strange Space), "William Shakespeare'in Bütün Eserleri" (The Complete Works of William Shakespeare), "Kıyamet" (Mayhem).


Sergiye ayrıca, Kutluğ Ataman üzerine bir belgesel de eşlik edecek. ATAMAN belgeseli, sergi boyunca ARTER'de izlenebileceği gibi, DVD formatında satışa da sunulacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :