"Hayallerden Gerçekler: Eğitim Üzerine Projeksiyonlar"

mimarizm.com / 19 Şubat 2014
"Hayallerden Gerçekler: Eğitim Üzerine Projeksiyonlar"


VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin işbirliğiyle gerçekleştirilen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi'nin 3. sergisi, İstanbul Modern'de izleyiciyle buluştu.


"VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: HAYALLERDEN GERÇEKLER - Eğitim Üzerine Projeksiyonlar" başlıklı serginin küratörlüğünü Şebnem Yalınay Çinici üstleniyor. 1 Haziran'a kadar açık kalacak sergi, izleyiciyi, eğitimle ilgili "gerçekler" hakkında düşünmeye ve geleceğe yönelik "hayaller" kurmaya davet ediyor. Kalabalık bir kadroyla oluşturulan sergi; eğitim üzerine düşünmenin, sorular sormanın ve geleceğe yönelik projeksiyonlar yapmanın, eğitimin yapısal bir parçası olduğuna dikkat çekiyor.

Eğitimi, okullardaki öğrencilerin ve atölyelerde zanaat öğrenen çırakların gözünden aktaran interaktif sergi, öncelikle her bireyin ne kadar değerli olduğuna dikkat çekiyor. Eğitimin temel amacının ise kişilerin yaşamlarını ve etrafındakileri değiştirme gücünü göstermelerini sağlamak olduğunu söylüyor. Bunun ise bireyin "orada olmayı" isteyeceği ortamlar kurularak güçlendirebileceğine vurgu yapıyor. Eğitim-mekân ilişkisinin bu noktada büyük bir sorumluluk üstlendiğini, eğitim mekânının, eğitim anlayışıyla beraber ve iç içe düşünülerek tasarlanması gerektiği düşüncesini ortaya koyuyor."VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: HAYALLERDEN GERÇEKLER" sergisinin mekânsal kurgusu, etkileşimli bir koridor fikriyle sunuluyor. Gerçeklik ve hayaller olarak ikiye ayrılan koridor, eserleri "kişiler", "okul/eğitim mekânları" ve "okul sonrası hayat/kişinin kendi kendini eğitmesi" olarak 3 ana başlıkta örgütlüyor.

Koridorun karşılıklı duvarları, bütünlüğü ve sürekliliği sağlamak için ışık ağlarıyla birbirine bağlanıyor. İzleyiciyle yakın bir ilişki kuran sergi, köpükten bloklarla yapılan "geçici kütüphane" çalışmasıyla sona eriyor.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :