"Hayallerden Gerçekler" Ekim'de Ankara'da

mimarizm.com / 05 Eylül 2014
"Hayallerden Gerçekler" Sergisi Ankara'da

2014'ün Mart ayında İstanbul Modern'de açılan sergi, Ekim'de Ankara izleyicisiyle buluşacakVitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin (TSMD) işbirliğiyle gerçekleştirilen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi'nin üçüncü sergisi, İstanbul'un ardından Ankara'daki izleyicilerle buluşuyor.

Küratörlüğünü Şebnem Yalınay Çinici'nin yaptığı "VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: HAYALLERDEN GERÇEKLER – Eğitim Üzerine Projeksiyonlar" adlı sergi, 15 Ekim – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında, Pazar hariç her gün 10:00 - 20:00 saatlerinde TSMD Mimarlık Merkezi'nde görülebilecek

Sergi, izleyiciyi, eğitimle ilgili "gerçekler" hakkında düşünmeye ve geleceğe yönelik "hayaller" kurmaya davet ediyor. Farklı yaşlardan ve eğitim geçmişinden gelen kalabalık bir kadroyla oluşturulan sergi; eğitim konusunda sorular sormanın ve projeksiyonlar yapmanın, eğitimin yapısal bir parçası olduğuna dikkat çekiyor.Serginin mekânsal kurgusu, etkileşimli bir koridor fikriyle sunuluyor. "Gerçeklik" ve "hayaller" olarak ikiye ayrılan koridor, eserleri; "kişiler", "okul/eğitim mekânları" ve "okul sonrası hayat/kişinin kendi kendini eğitmesi" olarak 3 ana başlıkta örgütlüyor. Koridorun karşılıklı duvarları, bütünlüğü ve sürekliliği sağlamak için ışık ağlarıyla birbirine bağlanıyor. İzleyiciyle yakın ilişki kuran sergi, köpükten bloklarla yapılan "geçici kütüphane" çalışmasıyla sona eriyor.


Eğitimde Alternatif Mimarlık Arayışları Paneli

Proje kapsamında 15 Ekim Çarşamba günü TSMD Mimarlık Merkezi'nde "Eğitimde Alternatif Mimarlık Arayışları" başlıklı bir panel izleyicilerle buluşacak. Prof. Dr. Ali Cengizkan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panele; Prof. Dr. Şengül Öymen Gür, Mimar Cem İlhan ve Kayhan Karlı konuşmacı olarak katılacak.


15 Ekim Çarşamba Açılış Programı

17:30
 TSMD Mimarlık Merkezi'nde buluşma
18:00  AKM Kentpark Sahnesi - Panel
19:30  TSMD Mimarlık Merkezi - Sergi Açılışı ve Kokteyl


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :