Görme Biçimleri

mimarizm.com / 29 Mayıs 2017
Küratörlüğünü Sam Bardaouil ve Till Fellrath'ın yaptığı "Görme Biçimleri" başlıklı grup sergisi 2 Haziran - 13 Ağustos 2017 tarihleri arasında Arter'de yer alıyor. John Berger'ın 1972 tarihli görsel kültür üzerine eleştirel metni Görme Biçimleri'nden hareketle kurgulanan sergi, sanatçıların dünyaya dair algımızı yeniden biçimlendirmek için kullandıkları çeşitli stratejileri araştırıyor.

Çok disiplinli küratoryel bir platform olan Art Reoriented'ın kurucuları Bardaouil ve Fellrath, "Görme Biçimleri"nde estetik tasarı ve izleyicinin koşullu bakışının karşılaştığı bir alan olarak sanat yapıtının yüzeyine odaklanıyor. Sergi, resim, heykel ve fotoğraftan ses ve film yerleştirmelerine kadar çeşitli mecralara yayılan yaklaşık 70 eserden oluşuyor. "Görme Biçimleri" aslında aşina olduğumuz formlara sanatçıların yeni işlevler ve tanımlar kazandırarak sınırsız imkânların kilidini nasıl açtıklarını "görme" fırsatını sunuyor. 

Görme Biçimleri, “sanat” diye düşünmeyi âdet edindiğimiz şeyin altında yatan hayal gücü ve ustalığa denk bir yaratıcı itki ve biçimsel virtüözlüğün kanıtı olan tarihsel objelere de yer veriyor. Sergi, prehistorik heykelciklerden 17. yüzyıl haritaları ve İznik seramiklerine uzanan sanat objeleri ile oryantalist ve modern resimleri de içeriyor. Bu objeler sergide diğer sanat yapıtlarıyla denk bir anlayışta sunuluyor ve bir zamanlar üstlenmiş oldukları dekoratif veya kullanım değeriyle sınırlı işlevlerin ötesinde, yeni bir bakışla değerlendirilmeleri öneriliyor. Alışılageldik bağlamlarından çıkarılmalarının altında, bu objeleri hâlâ devam eden yüksek sanat ve aşağı sanat şeklindeki katı sınıflandırmalardan kurtarma niyeti yatıyor.

Sergi izleyicinin "görerek anlama arzusu"nun biçimlerin, üslupların ve sözde "izm"lerin sertliğini reddeden eserler aracılığıyla durmaksızın sorgulandığı doğrusal ve zamansal olmayan bir yol izliyor. Böylece gördüklerimizle bildiklerimiz arasındaki ilişkinin asla sabitlenmeyeceği bize hatırlatılıyor. Çeşitli görme biçimlerini keşfetmemizi sağlayan da özü itibarıyla siyasi bu araştırma sürecinin ta kendisi oluyor. 

Türkiye'de eserleri ilk defa sergilenecek pek çok sanatçının da yer aldığı "Görme Biçimleri" 27 sanatçı ve sanatçı grubunu bir araya getiriyor.

Sanatçılar: Ghada Amer, Chris Bond, James Casebere, David Claerbout, Jojakim Cortis & Adrian Sonderegger, Hayri Çizel, Salvador Dalí, Hans-Peter Feldmann, Andreas Gursky, Mona Hatoum, Jeppe Hein, Paul & Marlene Kos, Alicja Kwade, Gustav Metzger, Shana Moulton, Vik Muniz, Grayson Perry, Walid Raad, Édouard Frédéric Wilhelm Richter, Fred Sandback, Markus Schinwald, Hassan Sharif, Cindy Sherman, Kim Tschang-Yeul, James Turrell, Kara Walker, James Webb

Arter’in açık olduğu gün ve saatler: 
Salı–Perşembe 11:00–19:00 
Cuma–Pazar 12:00–20:00 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :