"Geçişler"

mimarizm.com / 02 Şubat 2015
"Geçişler"

'Geçişler' sergisi, Atlas Sanat Galerisi'nin 2005 yılından bu yana gerçekleştirdiği temalı sergilerin seçkisini bir araya getiriyor.Canan Atalay


Geçiş (Passage) , ressamların bir biçimden diğerine, bir renkten diğerine belli bir görsel birlik yaratmak için kullandıkları teknik bir terimdir. Renkler arası etkileşim, tonlar arası uyumdan oluşan titreşimler eserin atmosferini canlı ve etkili kılar.

Sergide yer alan Chung Yong Il'in doğayı temel alan çalışmalarında büyük doğu resim geleneğinin batı sanatıyla ince bir ustalıkla birleşimine tanık oluyoruz. Yüzeyde belirsizlik ve derinliklerin, içiçe olduğu çalışmalar, fotogerçekçi bir yaklaşımla varlıktan ve yokluğa geçişi simgeleyen bir döngü içinde ele alınır.

Lütfü Günay, doğanın yumuşak, dingin görünümünü kuvvetli kontrastlarla tabakalaşmış boya katmanları içinde düşsel ve soyut bir dille resimler. Çalışması, doğayla bütünleşmiş sanatçının, bellek izlerini yansıtır. Uğurcan Akyüz, doğaya karşı duyarlılığını teknolojik olanaklar aracılığıyla yeni söylemler için açılım aracı olarak kullanır. Deneyimlerini postmodern öyküler olarak görselleştirirken, doğadaki görsel düzene, uyuma, dikkat çeker.                                                          Lütfü Günay                                                  Mustafa Salim Aktuğ


Mustafa Salim Aktuğ, yaşamın her alanından etkilenerek çoğunlukla düşey-yatay ve diyagonal fırça vuruşlarıyla kurguladığı çalışma serisinde, renklerin mistik anlamıyla yoğrulmuş içsel huzurdan derin aydınlanmalara olan yolculukları duyumsatır.

Coşkun Demirok çizgilerin kesişmesiyle oluşan mekânda görünenin kendisinden çok izini hissettirir. Mimari yapıtların ve topografik oluşumların izleri, yatay-dikey planların birbiri içinden geçişlerini sunumlar.

Yıldız Doyran arayışlarının ve deneyimlerinin anlık sonuçlarını dışavurur. Doğanın kendi içinde barındırdığı dinamikleri, ritmik bir devinime çevirir.

Aida Arghavanian, resim sanatında sıkça yorumlanan ağaç motifini güncelleştirir. Felsefi ve mistik derinlikleriyle ağaç, umarsızlıktan, korkusuzluktan sıyrılarak, varoluş simgesine geçişi simgeler.

Canan Atalay, doğanın sadeliğini, dinginliğini, çok uzaktan bakılan yerleri duyumsatırken geçen zamana, uzamlara, mevsimin izlerine ve şehirlerin düşünü kurduğumuz yollara gönderme yapar. 


'Geçişler' sergisi, 3 Şubat - 13 Mart 2015 tarihleri arasında Atlas Sanat Galerisi'nde izlenebilecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :