FORM_AT

mimarizm.com / 23 Kasım 2022
Enis Öncüoğlu’nun "FORM_AT" sergisi, 3 Aralık 2022 tarihine kadar Goba Art&Design’da ziyaret edilebilir.

30 yıllık bir mimar olan ve heveskâr bir fotoğrafçı olduğunu dile getiren Enis Öncüoğlu; Yer/Mekan ve Doğa/Canlılar arasında her an değişkenlik gösteren ilişkinin bir fotoğraf karesinde ışığın yardımı ile sabitlendiğindeki anlam katmanlarının, kişiden kişiye ve hatta kişinin kendi tecrübesi içinde bile zenginleşebilmesinin onu hala heyecanlandırdığını dile getiriyor.

Enis Öncüoğlu, tarih boyunca insanlığın en yakın dostlarından olan "Atların" konu edildiği bu sergide, doğal ortamları içinde kadrajına giren, Kayseri Hürmetçi Sazlığı ve Kapadokya'nın büyüleyici topoğrafyasının izlerini de sanatseverlerle paylaşmayı amaçladığını dile getirmiştir. Kentleşme/Yapılaşma baskısı içerisinde olan doğal alanlar, su kaynakları, sazlıklar ve meralar gibi, "Atlar" da bu baskının altında ve soyları tükenmektedir. Bölgedeki duayen fotografçı Nuri Çorbacıoğlu rehberliğinde yapılan bu çalışma ve sergi, bölgenin ve yaban hayatın korunması için dikkat çekmeyi arzularken, atların form zenginliğinin ve estetiğinin de okunması sanatçı tarafından istenmiştir.

*

Enis Öncüoğlu Hakkında

ODTÜ Mimarlık Fakültesinden 1989 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra çalışmaya Öncüoğlu Mimarlık'ta başlayan ve ofisin kurucusu mimar Hasan Öncüoğlu'nun vefatının ardından 1996 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlenen Enis Öncüoğlu; Moskova, Dubai, Taşkent gibi yerlerde ofisler kurarak çok uluslu mimarlık pratiğinin oluşmasında katkıda bulunmuştur. Pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almasının yanı sıra jüri üyelikleri de yapmış; MAPIC, MIPIM, ProEstate, ARKIPARC, GRREAT gibi ulusal ve uluslararası konferanslara konuşmacı olarak katılarak mimarlık ve kentsel planlama alanlarındaki tecrübelerini paylaşmaktadır. Uluslararası projeler için ACP firmasını Dubai’de ve 2022 yılında ise İstanbul’da  Enis Öncüoğlu Design şirketini kurmuştur.

Çevresindeki mekanları, detayları ve kişileri kendi kadrajından fotoğrafçılıkla yansıtmayı merak haline getiren Öncüoğlu, Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu üyesidir. Fotoğrafçılık tutkusunu mimarlıkla harmanlayarak Mimari Portreler” sergisini yaratmıştır. 

Gerçekleştirdiği seyahatler esnasındaki deneyimlediği yaşam, mekan ve kültürleri kadrajından arşivlerken, başkaları ile paylaşmayı amaçlar. "Form_At" sergisi ise ilk mimarlıktan bağımsız, doğal yaşam ve alan odaklı fotoğraf sergisidir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :