Uluslararası Mekânsal Tasarım Sergisi’22 - ISDEX’22

mimarizm.com / 22 Kasım 2022
Teması “Yaşanabilir Mekanlar” olarak belirlenen "Uluslararası Mekânsal Tasarım Sergisi’22 (ISDEX’22)"nin son başvuru tarihi 20 Aralık 2022.

SERGİNİN KONUSU VE AMACI

Selçuk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Bölümü, Fırat Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü iş birliği ile düzenlenen Uluslararası Mekânsal Tasarım Sergisi’22 (ISDEX’22)’ nin teması “YAŞANABİLİR MEKANLAR” olarak belirlenmiştir. Yaşanabilirlik, evrensel tanımı olmayan çoklu bir kavram olarak görülse de yaşam kalitesi ile ilişkili olarak açıklanabilmektedir. Bu yaklaşım ile düzenlenen serginin amacı; soyut bir kavram olan yaşanabilirliğin yaşamsal çevre ve içerisinde yaşanılan kentle veya mekanla ilişkilendirilmesini sağlamaktır. Düzenlenecek sergi ile geleceğin tasarımcı adaylarını ve meslek profesyonellerini aynı platformda buluşturmak, öğrenci ve yeni mezun tasarımcılara sosyal bir deneyim kazandırmak, özgün ve modern tasarımların ortaya çıkmasına zemin hazırlamak hedeflenmektedir.

BAŞVURU ŞARTLARI

ISDEX’22’ye “Endüstri Ürünleri Tasarımı/Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık/İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama” alanlarında üretilmiş olan ve temasının “YAŞANABİLİR MEKANLAR” olduğu proje çalışmaları kabul edilecektir. Uluslararası jürili, çevrimiçi olarak düzenlenecek olan sergiye, bu alanlarda çalışmaları bulunan akademisyenler, tasarımcılar, sanatçılar ve lisans/yüksek lisans/doktora öğrencileri başvuru yapabilir. Sergiye gönderilen eserlerin özgün olduğu gönderen kişi/kişiler tarafından beyan ve taahhüt edilmek durumundadır. Bu konuda çıkacak bir anlaşmazlık ve tereddüt durumunda tüm sorumluluk katılımcının kendisine aittir. Sergiye kabul edilen eserlerin daha önce sergilenmemiş olması gerekmektedir. Sergiye katılımı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Sergiye katılan her tasarımcı bu koşulları kabul etmiş sayılacaktır.

ÖNEMLİ TARİHLER

Başvuru Başlangıç Tarihi: 20/11/2022
Başvuru Bitiş Tarihi: 20/12/2022
Çevrimiçi Sergi Tarihi: 31/12/2022

BAŞVURU ŞEKLİ

Sergi başvuruları online olarak isdex22@gmail.com adresine e-posta yolu ile yapılacaktır. Gönderilen epostaların içeriğinde aşağıdaki dosyalar ve bilgiler yer almalıdır.

1. Afiş/Poster/Sunuş Çalışmasına Ait Görsel: 35*50 cm boyutunda, yatay yönde, 300 DPI çözünürlükte ve JPEG formatında olmalıdır.

2. Tasarım ve Tasarımcı Bilgi Formu: Sergi katılımcılarına ait ad-soyad, unvan, kurum, adres, telefon, e-posta bilgileri, Instagram kullanıcı adı ile proje künyesine ait bilgilerin (proje adı, yılı, yeri) içerisinde yer aldığı tarafınızca hazırlanan PDF formatındaki form düzenlenerek iletilmelidir.

Sergiye grup olarak katılım sağlanıyorsa, grup üyelerinin kendi aralarında belirledikleri bir temsilcinin eposta aracılığı ile istenilen dosya ve bilgileri göndermesi yeterlidir. Grup katılımlarda, her bir katılımcının bilgilerini içeren tek bir form hazırlanmalıdır.

Sergiye gönderilecek afiş/poster/sunuş çalışmasına ait görsellerin üzerinde tasarım sahiplerine ait kişisel ya da kurumsal, jüri üyelerini etkileyecek herhangi bir bilgi yer almamalıdır.

Sergi Seçici Kurul Jüri Üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonrasında ISDEX’22’ ye ait sosyal medya hesabından gerekli duyurular yapılacaktır.

Sergiye seçilen eserlerle e-katalog oluşturulacak olup sergiyi düzenleyen kurumların resmi web sitelerinde sergi kataloğu yayınlanacaktır.

Sergi sonrasında katılımcılara e-posta aracılığı ile katılım belgeleri gönderilecektir.

Tasarım bilgi formları ile afiş/poster/sunuş çalışmasına ait görsellerin e-posta yolu ile gönderimi esnasında yaşanacak teknik olumsuzluklardan sergi düzenleme ve yürütme kurulu sorumlu değildir. Katılımcılar, istenen bilgi, belge ve görselleri belirtilen e-posta adresine ilan edilen tarih aralığında iletmelidir. Bu tarihlerden sonra ulaşan ya da teknik sorunu olan eserler sergilenemeyecektir.

JÜRİ ÜYELERİ VE SERGİ DÜZENLEME KURULU

Sergiyi Düzenleyen Kurumlar: Selçuk Üniversitesi & Fırat Üniversitesi & Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

Sergi Onursal Başkanları: Rabia KÖSE DOĞAN (Prof. Dr., Selçuk Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı), Zülfü Çınar ULUCAN (Prof. Dr., Fırat Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı), Münevver SÖKMEN (Prof. Dr., Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı)

Sergi Düzenleme ve Yürütme Kurulu: M. Kübra MÜEZZİNOĞLU (Dr. Öğr. Üyesi, Fırat Üniversitesi), Mehmet NORASLI (Dr. Öğr. Üyesi, Selçuk Üniversitesi), Halil Yasin DİLEK (Arş. Gör., Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi)

Sergi Seçici Kurul Asil Jüri Üyeleri: Güzin KONUK (Prof. Dr., Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi), Rabia KÖSE DOĞAN (Prof. Dr., Selçuk Üniversitesi), Ayça GÜLTEN (Doç. Dr., Fırat Üniversitesi), Nilay ÖZSAVAŞ ULUÇAY (Doç., Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi), Navid KHALEGHIMOGHADDAM (Dr. Öğr. Üyesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi), Sarah Nabih NASIF (Dr. Öğr. Üyesi, October University for Modern Science and Arts), Sajad SOLEYMANZADEH (Öğr. Gör. Dr., Doğu Tahran Azad Üniversitesi)

Sekreterya: Halil Yasin DİLEK (Arş. Gör., Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :