Fırat Neziroğlu’nun Son Portre Çalışması Maçka Sanat Galerisi’nde

mimarizm.com / 11 Mart 2022
Fırat Neziroğlu’nun son dokuma portre çalışması "Gözleri Kapalı", "Memento Mori” sergisi kapsamında, 9 Nisan 2022'ye kadar Maçka Sanat Galerisi'nde görülebilir.

Dünyada Türkiye’yi temsil eden ve portre dokuma sanatçısı olarak pek çok özel projeye imza atan sanatçı Fırat Neziroğlu; portre dokuduğu son eseri “Gözleri Kapalı” adlı eseri ile Maçka Sanat Galerisi'nde ziyaretçilerle buluşuyor. Mart ayı süresince devam edecek “Memento Mori” sergi konsepti ile izlenebilecek bu çok özel eser ile sanatçı akışta kalmayı ve  kabullenme temasını işliyor.

Bu özel sergi için  sanatçı; “Yaşadığımız her gün görünmeyen dokuma ağları ile bağlı olduğumuz anları, hayalleri, enerjileri paylaşıyoruz. Birimizin hikayesi bir diğerine ilham, birimizin şükrü bir diğeri için kabullenişe dönüşüyor. Portre dokuduğum tüm bu süreçte anları, hikayeleri ilmek ilmek dokurken, şimdi yaşamımın aktığı noktada son portremde hepimiz için gözlerimi kapadım, hayallerimi ve duygularımı yeni aktığı noktaya taşırken artık son portremi dokumaya karar verdim. “GÖZLERİ KAPALI” hepimiz için bir kabullenişin, yeni bir sayfanın ve geleceğin başladığı noktanın sembolü olsun. Bundan sonraki dokumalarım için yepyeni temalarımla, gözlerimi kapayıp yeni duygularımı sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu bir son değil başka yepyeni bir duygunun başlangıcı” dedi.

Sanatçının son portre dokuma eseri “Gözleri Kapalı” Mart ayı boyunca Maçka Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

Sergi Hakkında

Ali Cabbar, Carmen Lozar,  Dolce Paganne (Ceren Aksungur), Esra Carus, Fatih Kızılcan, Fırat Neziroğlu, Gönül Nuhoğlu, Hakan Gündüz, Ömür Tokgöz, Rüçhan Şahinoğlu, Serhat Kiraz, Server Demirtaş, Sevgi Karay, Şükran Moral ve Yiğit Aral ölüm kavramı üzerinden bir araya geliyor.  

Antik çağda başlayarak günümüze dek uzanan “Memento Mori” kavramı “Fani olduğunu hatırla" veya "Öleceğini hatırla" gibi şekillerde çevrilen Latince bir deyiştir. 16. ve 17.yüzyıllarda Vanitas akımı ile yaygınlaşan bu kavram günümüze kadar sanat tarihine yön vermiş sanatçılar tarafından yorumlanmaya devam etmiştir. Maçka Sanat Galerisi’nin 2022 yılının ilk karma sergisi olan “Memento Mori” seramik, heykel, resim, tekstil cam gibi pek çok disiplini kapsıyor. Sanatçılar,  ölüm kavramını irdeliyor ve yaşam, ölüm ve sanat ekseninde yeni tartışma alanları yaratıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :