“Dikkat! Kaygan Zemin” Sergisi Ankara’da

mimarizm.com / 04 Kasım 2015
VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TSMD) işbirliğiyle gerçekleştirilen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi'nin 4. sergisi “Dikkat! Kaygan Zemin”, İstanbul’un ardından Ankara’daki izleyicilerle buluşuyor.

TSMD Mimarlık Merkezi’nde 12 Kasım – 23 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek sergi, mimarlık kültürünün ne olduğunu, nasıl yaratıldığını ve bu kültüre dair kabul gören söylemlerin, davranışların dışında neler olduğunu sorguluyor.

Bu bakış açısıyla mimarlık kültürüne dair ritüellerin, sembollerin neler olduğunu, mimarlıkta kültürün nasıl yaratıldığını ve yeni var olma biçimlerini ortaya koyuyor. Kültür olgusunu mimarlık üzerinden inceleyerek geleceğe dair bir sorgulama ortamı sunan sergi, bunlardan yola çıkarak “Bugünün kültür dünyasında mimarlar nasıl pozisyon alır?”, “Mimarlar kültür üretiminin nasıl bir parçası olur?”, “Mimarlığa ve mimarlara dair olan bu kapalı hal nasıl aşılır, nasıl çözülebilir?” gibi sorulara yanıt arıyor.

Bir kültür peyzajı gibi tasarlanan sergi; tek bir konuya sabitlenmeyen, herkesin rahatça vakit geçirebileceği bir deneyim alanı yaratarak, ziyaretçileri mimarlık kültürü hakkında bir yolculuğa çıkarıyor. 

Sergi süresince ayrıca, 1994 yılında TRT İstanbul Televizyonu tarafından gerçekleştirilen Behruz Çinici, Cengiz Bektaş, Doğan Tekeli vr Sami Sisa, Doruk Pamir, Mehmet Konuralp, Turgut Cansever ve mimarlık tarihçilerinin konuk olduğu “Mimarca Belgeseli” gösterilecek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :