“Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Kuyumculuğunun İzinde”

mimarizm.com / 17 Şubat 2017
Rezan Has Müzesi, yeni sergisinde Kapalıçarşı’nın köklü kuyumculuk geleneğinin öyküsünü gözler önüne seriyor. Sergide, 550 yıllık bir geleneği yaşatan ve UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ envanteri kriterlerini karşılayan ustaların hikâyeleri, onlarla özdeşleşen eserlerle birlikte sunuluyor.

Kapalıçarşı kuyumculuğunun perde arkası...

Bir devrin toplumsal, ekonomik ve kültürel ahvalinin izini; Kapalıçarşı’nın en önemli unsurlarından kuyumculuk zanaatını Osmanlı’dan günümüze, yaklaşık 550 yıldır geleneksel yöntemlerle yaşatan ustaların hikâyeleri üzerinden süren sergi, Rezan Has Müzesi’nde ziyarete açıldı. Sanatseverler “Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Kuyumculuğunun İzinde” sergisi ile cevherin en yalın halden mücevherin en göz alıcı haline bürünmesinin yolculuğuna tanıklık edecek. 

Surmak Susmak, Yaşam         
                                        Surmak Susmak, 'Yaşam'

Kadir Has Üniversitesi içinde yer alan Rezan Has Müzesi’nde yer alan ve TÜBİTAK destekli bilimsel bir projenin bulgularından beslenen sergi, Kapalıçarşı’nın kapsamlı bir restorasyondan geçtiği şu günlerde sadekârlık, mıhlayıcılık, cilacılık, kalemkârlık, minecilik gibi geleneksel üretim kollarına ışık tutuyor. 

Usta ve çırak ellerin cevhere kendi karakterlerini yansıtan dokunuşları, tecrübe ve yaşanmışlığın neredeyse dile gelmiş hali olan mücevherin biricikliği ve paha biçilemezliği; bir geleneğin sürdürülebilirliği ve usta-çırak ilişkisi ekseninde öyküleştiriliyor. 

Bizans’tan bu yana hemen hemen aynı mekânlarda sürdürülen kuyumculuk geleneğinin izdüşümünün yansıdığı sergide, İstanbul kuyumculuğunun yaşayan son nesil ustalarının benzersiz örneklerine yakından şahitlik edilebilecek.

Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Kuyumculuğunun İzinde

Sergide yer alan ustalar:
Hraç Arslanyan
Hagop Erol Bahadıroğlu - Aret Çakıcı
Sevan Bıçakçı
Kürşat Bilmiş
Partam Derderyan
Manuk Durmazgüler
Berç Melikyan
Berç Kazancı
Haçik Kelleci
Avedis Kendir
Agop Kuyumcuoğlu
Arman Suciyan
Surmak Susmak
Rafi – Levon Şadyan
Nerses Yağar
Kader Yıldız
Sebuh Yılmaz
Hrant – Şant Zorbaş

Berç Kazancı, Kazayağı yüzükBerç Kazancı, Kazayağı yüzük

Sevan Bıçakçı, Laleli yüzük​Sevan Bıçakçı, Laleli yüzük

“Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Kuyumculuğunun İzinde” sergisi, 31 Ekim 2017 tarihine kadar Rezan Has Müzesi’nde izlenebilir.

Ziyaret saatleri
Her gün 09:00-18:00
(Yılbaşı, dini ve resmi bayramların ilk günü hariç)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :