Cemal Emden’in Le Corbusier Sergisi Ankara'da

mimarizm.com / 15 Eylül 2016
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, Cemal Emden’in gözünden Le Corbusier’yi bu defa Ankara’da ağırlıyor. Sergi, Mimarlık Haftası kapsamında 4-14 Ekim tarihlerinde TSMD Mimarlık Merkezi'nde görülebilir.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin yarım asıra yayılan yapıtlarından bir bölümünün fotoğraflarını, “Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin” adlı sergi ile mart ayında İstanbul'da, nisanda ise İzmir’de izleyiciyle buluşturmuştu. Aynı sergi şimdi, 2016 Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında Seranit Grup’un sponsorluğunda ve Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD)’nin ev sahipliğinde Ankara’da gösterime sunuluyor.

Fondation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grup’un sponsorluğunda gerçekleştirilen sergi, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosu içinden yeni bir seçki olarak sergiye dönüştürülmüştü. TSMD Mimarlık Merkezi’nde 4-14 Ekim 2016 tarihleri arasında izlenebilecek olan bu sergide, Emden’in fotoğraflarına, Türkiye’den ve yurtdışından Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler eşlik ediyor.

Cemal Emden'in gözünden Le Corbusier

Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında Le Corbusier’nin işleri üzerine araştırma yapan ya da görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderildi ve seçtikleri imgenin kendilerine neden ‘çekici geldiğini’ ifade eden bir başlık ve bir kısa metin üretmeleri istendi. Bu format, ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthes’ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlandı. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra, fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, küratoryal sürecin de parçası oldular. Proje, mimarlık ve fotoğraf üzerine eşzamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için zemin sunmayı amaçlıyor.

Seranit Grup’nun desteği, İstanbulSMD organizasyonu ile İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleştirilen sergi kapsamında yayımlanan fotoğraf ve metinlerin yer aldığı sergi kitabı, Türkiye genelindeki seçkin kitap satış noktalarından temin edilebilir. 

Sergi Künyesi

Fotoğraflar: 
Cemal Emden

Küratör ve Editör: 
Burcu Kütükçüoğlu

Editör Yardımcısı ve Çevirmen:
Nafiz Akşehirlioğlu

Grafik Tasarım:
Emre Çıkınoğlu

İçerik ve Malzeme:
15-20 adet büyük boy fotoğraf (Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapıları fotoğrafları)
Her fotoğraf için 1 başlık ve 1 metin

Sergiye Metinleriyle Katkı Yapan Akademisyenler:
Zekiye Abalı, Günkut Akın, Emre Altürk, Tülay Atak, Pedro Bandeira, Tim Benton, İhsan Bilgin, Emiliano Bugatti, Jean-Louis Cohen, Zeynep Çelik, Doğan Kuban, Daniel Naegele, Jacques Sbriglio, Uğur Tanyeli, Atilla Yücel

Çalışma Ortakları ve Destekçiler:
Fondation Le Corbusier
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği
İzmir Serbest Mimarlar Derneği
Mimarlar Odası İzmir Şubesi
Seranit Grup (sponsor)
Türk Serbest Mimarlar Derneği


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :