Can Aytekin - “Boş Ev”

mimarizm.com / 30 Mart 2018
Can Aytekin, Arter’deki “Boş Ev” adlı kişisel sergisinde her türlü detaydan, eşyaların ağırlığından ve yaşamsal gereksinimlerin kalabalığından arındırılmış bir evin bölümlerini tuvallere taşıyor.

Arter’in ilk iki katında yer alan Can Aytekin’in kişisel sergisi “Boş Ev”, sanatçının aynı isimli yeni serisinin yanı sıra 2005’ten sonra ürettiği beş seriden bir seçkiyi de içeriyor. Tuval resmi ve desenlerin ağırlıkta olduğu sergide, sanatçının üç boyutlu bazı yapıtları da izleyiciyle buluşuyor.

Hatırlama ve hayal kurma üzerine bir oyun

Eda Berkmen'in küratörlüğünü yaptığı “Boş Ev” izleyiciyi hatırlama ve hayal kurma üzerine bir oyuna davet ediyor. Sergi her türlü detaydan, eşyaların ağırlığından ve yaşamsal gereksinimlerin kalabalığından arındırılmış bir evin bölümlerini tuvallere taşıyor. Çizgiler, renklerin sınırları, kat izleri; boş bir evin odalarını, köşelerini, koridorlarını, kirişlerini meydana getiriyor.

Can Aytekin Can Aytekin, Boş Ev

Resimlerin çıkış noktası Aytekin’in geçmişinde var olmuş ve sergide de maketi bulunan bir ev. Fakat bu ev sanatçının belleğinde sergi mekânının da dahil olduğu türlü benzer mekânlarla iç içe geçtikten sonra tuvale aktarılmış. Gösterişten ve belirgin betimlemeden uzaklaşan ve en basit haline indirgenen bu mekân başka mekânları, anıları, hayalleri çağırıyor.

Arter’in ikinci katı, Aytekin'in sergisiyle eşzamanlı olarak, Ali Mahmut Demirel’in “Ada” sergisine evsahipliği yapıyor.  

Her iki sergi, 16 Mart – 15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Arter'de ücretsiz gezilebilir.

Ziyaret saatleri:
Salı – Perşembe, 11.00 – 19.00
Cuma – Pazar, 12.00 – 20.00


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :