Ali Mahmut Demirel - “Ada”

mimarizm.com / 30 Mart 2018
Ali Mahmut Demirel, kıyamet sonrası bir geleceği tahayyül etmek amacıyla, farklı yüzyıllarda farklı işlevler için inşa edilmiş yapılara odaklanan çalışmalarında, “Yapılar hizmet etmek üzere tasarlandıkları insanların yokluğunda nasıl bir yaşam sürdürürler?” sorusunu gündeme taşıyor.

Kuyu (2017)

Arter’in ikinci katında yer alan “Ada”, Ali Mahmut Demirel’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisi.

Başak Doğa Temür'ün küratörlüğünü yaptığı sergide Demirel’in terk edilmiş yapıları gözlemlediği “Post-Apokaliptik Ütopyalar” başlıklı yeni video serisi ve ilk deneysel video çalışmalarından biri olan “Hortum” (2000) birarada sergileniyor.

“Post-Apokaliptik Ütopyalar” serisini oluşturan “İskele” (2015), “Kuyu” (2017) ve “Fabrika” (2018) Arter’deki sergide ilk kez birlikte gösteriliyor. “İskele” Hollanda’da 1959–2013 yılları arasında faal olmuş bir eğlence ve dinlence tesisi olan Scheveningen İskelesi’nde; “Kuyu” Bodrum’da, Turgutreis sırtlarındaki 19. yüzyıldan kalma bir sarnıçta; “Fabrika” ise 1903’ten 2000’lerin başına kadar ABD’nin Detroit şehrinde faaliyet göstermiş Packard Otomobil Üretim Tesisi’nde çekildi.

İskele (2015)

Fabrika (2018)

Sanatçı, tek bir insanın dahi hayatta kalmadığı kıyamet sonrası bir geleceği tahayyül edebilmek amacıyla, farklı yüzyıllarda farklı işlevler için inşa edilmiş bu yapıların her birine, “Yapılar hizmet etmek üzere tasarlandıkları insanların yokluğunda nasıl bir yaşam sürdürürler?” sorusunu zihninde tutarak bakıyor.

Eserlere festival filmleri eşlik edecek

Arter ve İstanbul Film Festivali, Ali Mahmut Demirel’in üretim sürecini bütünsel bir yaklaşımla ele alan bir program için işbirliği yapıyor. Sanatçının “Post-Apokaliptik Ütopyalar” serisinin esin kaynağını oluşturan The Last of England (Derek Jarman), Stalker (Andrei Tarkovsky) ve Kuyu (Metin Erksan) filmleri, 6–17 Nisan tarihlerindeki 37. İstanbul Film Festivali programında yer alacak.

Arter’in diğer katlarında ise, Demirel'in sergisiyle eşzamanlı olarak, Can Aytekin’in kişisel sergisi “Boş Ev” gösterime sunuluyor. Her iki sergi, 15 Temmuz 2018 tarihine kadar Arter'de ücretsiz gezilebilir.

Ziyaret saatleri:
Salı – Perşembe, 11.00 – 19.00
Cuma – Pazar, 12.00 – 20.00


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :