Boyutlar Arası Işık ve Ses Deneyimi: Narrow

mimarizm.com / 29 Mart 2018
Zorlu PSM Digilogue Space’in yeni sergisi “Narrow”, görsel-işitsel enstalasyonları ve sahne performanslarıyla Avrupa’nın ses getiren kolektiflerinden Nonotak’ın imzasını taşıyor.

Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin farklı düşünce biçimlerini bir araya getirdiği disiplinler üstü yaratıcılık ve teknoloji platformu Digilogue, 29 Mart – 29 Mayıs 2018 tarihleri arasında yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Zorlu PSM Digilogue Space’te açılacak “Narrow” sergisi; görsel- işitsel enstalasyonları ve sahne performanslarıyla Avrupa’nın ses getiren kolektiflerinden biri olan Nonotak’ın imzasını taşıyor. Serginin küratörlüğünü ise Digilogue Direktörü Lalin Akalan üstleniyor.

Yeni deneyimlere açık bir alan

Bugüne kadar yarattıkları enstalasyonlar ile konuk oldukları mekanlarda yeni tecrübeler yaratan Nonotak’ın sanat işleri, kurucularından Takami Nakamoto’nun zaman ve mekanda ses kullanımına gösterdiği özenle, Noemi Schipfer’in kinetik görselliğe sahip geometrik illüstrasyonlarının buluşmasıyla ortaya çıkıyor.

Narrow, NonotakNarrow sergisinden görüntü

Mekan ve performans özelinde kurguladıkları teknolojileri enstalasyonlara dönüştüren Nonotak, “Narrow” sergisi ile yeni deneyimlere açık bir alan yaratıyor. Sergi, elmas konfigürasyonlarındaki yüksek güçlü LED’lerin onlarca metre uzunluğunda belirli aralıklarla kusursuzca yerleştirilmesinden meydana geliyor. Ortaya çıkan enstalasyon, Nonotak’ın sıradışı ışık ve ses programlaması ile ziyaretçilere boyut atlatan bir deneyim sunuyor.

Ses, ışık ve mekanın büyüleyici buluşması: Nonotak

Nonotak, bir illüstrasyon ve performans projeleri kolektifi. Görsel sanatçı Noemi Schipfer ve müzisyen/mimar Takami Nakamoto liderliğinde, mimar Bigoni-Mortemard’ın Paris’teki bir devlet binasının lobisi için büyük ölçekli bir duvar resmi talep etmesiyle kurulan Nonotak, bugün görsel-işitsel enstalasyonları ve sahne performanslarıyla öne çıkıyor. 

Takami Nakamoto ve Noemi Schipfer / fotoğraf: Arnaud Deprez

Büyük ilgi gören enstalasyon çalışması “Daydream V2” ile 2013 yılında Prix Cube ödülüne aday gösterilen Nonotak, aynı çalışmasıyla ADC Young Guns ödülünü kazandı. Bu başarının ardından kolektif, Forbes dergisinin 2016 yılında “30 Yaş Altı 30 Avrupalı Sanatçı” listesinde yer aldı.

2013 yılında Nakamoto ve Schipfer'in ünlü fransız modaevi Hermès için ürettiği “Light Excursions” isimli vitrin enstalasyonu, Hermès’in İstanbul mağazasında ve Galeries Lafayette Paris’teki genel merkezinde sergilendi.

Ünlü klip ve filmlerde boy gösterdiler

2016 yılı Haziran ayında Nonotak, bugüne kadar tasarladığı en büyük proje olan “Hoshi”yi tanıttı. Vice Media “The Creators Project” ve Toyota tarafından sunulan eser; New York, Chicago ve Los Angeles’da gösterildi. Eserin varyasyonlarından biri olan “Highline” ise 2016 boyunca “Shiro” isimli performans gösterisi ile beraber Houston Day For Night’da gösterildi. “Hoshi” aynı zamanda DJ Snake’in “The Half” isimli parçasının klibinde de yer aldı. Young Thug, Swizz Beatz ve Jeremih’in de boy gösterdiği “Director X” imzalı klip büyük ses getirdi.

Nonotak 2017 yılında, İngiliz yönetmen Sean Ellis ve ünlü modacı Stella McCartney ile bir kısa film projesinde bir araya geldi. Oyuncu Cillian Murphy’nin yer aldığı filmin müziklerini de Paul McCartney üstlendi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :