37. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul

mimarizm.com / 24 Nisan 2014
37. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul

                                   

YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 37 yıldır yapı sektörünün uluslararası zirvesi olan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, 6 – 10 Mayıs 2014 (Salı - Cumartesi) tarihleri arasında Tüyap -Büyükçekmece'de düzenlenecek. Her geçen yıl büyüyerek sektöre olan katkısını artıran fuarın bu yılki konuk ülkesi ise Güney Kore.


Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul
, 81 bin metrekarelik 12 salon ve açık alanda, bin 150 katılımcı firma ve 111 bini aşkın ziyaretçiyi buluşturacak. Fuar, "Türkiye'nin de içinde bulunduğu Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı kapsayan bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı" olma özelliğini taşıyor.
İş Geliştirme Platformu, uluslararası işbirlikleri ve ihracatın geliştirilmesine yönelik adımlar…


Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul kapsamındaki İş Geliştirme Platformu, çeşitli etkinliklerle bu yıl da katılımcı firmalara, sektöre ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak. Platform bu yıl faaliyetlerini; 'Konuk Ülke Güney Kore Projesi' kapsamında gerçekleştirilecek 'Güney Kore – Türkiye İnşaat Forumu' ile sürdürüyor.

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenen 'Konuk Ülke Projesi'nde, ülke odaklı yeni işbirlikleri ve etkin stratejilerin oluşturulması; böylelikle Türk yapı sektörünün uluslararası alandaki etkinliğinin artırılmasına destek olunması amaçlanıyor. Üç yıldır başarıyla sürdürülen, 2011 yılında Rusya Federasyonu ile başlayıp, sonrasında sırasıyla Almanya ve Azerbaycan Cumhuriyeti'yle devam eden 'Konuk Ülke Projesi'nde 2014 yılında Güney Kore ağırlanacak. İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli bir platform yaratacak proje kapsamında, fuar öncesinde ve sırasında düzenlenecek etkinliklerde Türkiye ve Güney Kore'den konunun üst düzey yetkilileri bir araya gelecek.Güney Kore Konsolosluğu ve DEİK/Türk-Kore İş Konseyi işbirliği ile düzenlenen proje için yürütülen çalışmalarla; Türk yapı malzemelerinin Güney Koreli müteahhitlerce Ortadoğu, Güney Afrika ve Orta Asya'da hayata geçirilen projelerde daha fazla kullanılmasına destek olmak, 3. pazarlarda Türk ve Güney Koreli müteahhitlerin birlikte iş yapabilmesi ve Güney Koreli yapı malzemesi üreticisi firmaların teknolojik deneyimini Türk firmaların bölgesel gücü ile birleştirmesi için verimli platformlar oluşturulması hedefleniyor.

Güney Kore, son dönemde Türkiye'deki inşaat ve yapı malzemeleri alanlarında ve yatırım işbirliği üzerine kurdukları ortaklıklarla ve Ortadoğu - Orta Asya'da yaptığı projelerle de dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye ile Kore arasındaki dış ticaret rakamlarına bakıldığında ihracat 500 milyon dolar ve ithalat 6 milyar dolar civarlarında görülüyor. Bunun yanı sıra Türkiye'de 200'ün üzerinde Kore sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. 2013 Mayıs ayında yürürlüğe giren STA- Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin bir üst düzeye çıkarılması, mevcut ortaklıkların devamı, Türkiye'deki Kore yatırımlarının artması ve iki ülke firmalarının bir araya gelerek Güney ve Güneydoğu Asya'da, Orta Doğu'da, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerinde büyük projelere imza atabilecekleri öngörülüyor.

Güney Kore – Türkiye İnşaat Forumu

YEM Fuarcılık'ın, Güney Kore Konsolosluğu ve DEİK/Türk-Güney Kore İş Konseyi işbirliği ile gerçekleştireceği 'Güney Kore – Türkiye İnşaat Forumu'nda, Türkiye ve Güney Kore'den konunun üst düzey yetkilileri bir araya gelecek. Forumun ardından Güney Kore'den katılım sağlayacak alım heyetleri, fuar katılımcısı yapı malzemesi üreticisi firmalar ile 'İkili İş Görüşmeleri'nde bir araya gelecek. Etkinlik 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü saat 14.00'te, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul içerisindeki Tüyap- Marmara Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Fuara yerli ve yabancı alım heyetlerinin ilgisi artarak devam ediyor!

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında, her yıl Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, OAİB ile birlikte organize edilen 'Yurtdışı Alım Heyetleri İkili Görüşmeleri', bu yıl 39 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek. Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, BAE, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, İran, Irak, İspanya, İsrail, İtalya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova,  Kuveyt, Lübnan, Makedonya, Macaristan, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Polonya, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan'dan katılacak firma yetkilileri, Türk yapı sektörü malzeme üreticileriyle karşılıklı iş görüşmelerinde bir araya getirilecek.

'Yurtdışı Alım Heyetleri İkili İş Görüşmeleri'nin yanısıra ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla düzenlenen 'Yurtiçi Alım Heyetleri Ziyaret Programı' da fuarda başarıyla devam ettirilen çalışmalar arasında yer alıyor. Türkiye genelinden Meslek Odaları, Sanayi ve Ticaret Odaları, İş Adamları Birlikleri ve alım heyetlerinden oluşan komiteler YEM Fuarcılık organizasyonu ile davetli olarak Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul'a katılım sağlayacak.

Fuar kapsamında verilecek ödüller

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve Türk yapı sektöründe yılın en iyi malzemesini belirleyen Altın Çekül 'Yapı Ürün Ödülü', Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Açılış Töreni'nde sahiplerini bulacak. Ödül programı başlangıcından 2007 yılına kadar, Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük yapı buluşması 'Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul' katılımcısı firmaların ürünleri arasından seçilen, bugüne dek 60'ın üzerinde firmaya verilen Altın Çekül 'Yapı Ürün Ödülü', 2007 yılında YEM Ödülleri Projesi kapsamında ulusal katılıma açılmıştır.

Ayrıca Yapı Fuarları – Turkeybuild'in Geleneksel 'Altın Mıknatıs' stand tasarım ödülleri de fuar sırasında sahiplerini bulacak.


Yapı Fuarı - Turkeybuild 2014 fuar takvimi


37. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul / 6 – 10 Mayıs 2014 (Salı - Cumartesi)
27. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara / 23 - 26 Ekim 2014
20. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir / 6 – 9 Kasım 2014


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :