Yapay Zekâ III: Mimarlıkta Yeni Bir Yönteme Doğru

mimarizm.com / 17 Ocak 2023
Mimarlar Derneği 1927'nin Yapay Zekâ etkinlik serisi, 17 Ocak Salı 19:30'da, Can Uzun'un “Mimarlıkta Yeni Bir Yönteme Doğru” çevrimiçi söyleşisi ile devam ediyor.

Mimarlar Derneği 1927'nin düzenlediği, Can Uzun’un çevrim içi olarak sunacağı “Mimarlıkta Yeni Bir Yönteme Doğru” başlıklı söyleşi, 17 Ocak Salı günü saat 19.30'da gerçekleşecek.

Etkinlik Mimarlar Derneği 1927 Youtube ve ZOOM hesabından eş zamanlı olarak yayınlanacaktır. Sunum, ayrıca Dernek mekânında kurulacak ekrandan takip edilebilir.

Sunum Hakkında

Bugün mimarlık disiplini yeni bir yöntem olarak makine öğrenmesinin etkileri kullanım alanları, potansiyelleri ve limitleri ile yanıtlanmayı bekleyen birçok soru barındırmaktadır. Soruların yanıtlanabilmesi ise makine öğrenmesinin en azından kavramsal modelinin anlaşılabilmesi ile mümkün olacaktır. Makine öğrenmesi mimarlıkta bir tasarım aracı mıdır, yoksa mimarlık disiplini içerisinde yeni bir araştırma yöntemi mi sunmaktadır? Bu ikilem ve henüz yanıtlanmamış sorular, mimarlık disiplininin gelecek potansiyellerine ışık tutmaktadır.

 

*

Can Uzun Hakkında

Can Uzun, yüksek lisans derecesini (2015) İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım programında tamamlamış, doktora derecesini (2020) İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarımda Bilişim programında “Yapay Zeka Ve Mimari Etkileşimi Üzerine Bir Çalışma: Üretken Düşmanlık Ağları İle Mimari Plan Üretimi ve Değerlendirmesi” isimli teziyle tamamlamıştır. VR, AR, ML ve tasarım bilişi üzerine çalışmaları bulunmaktadır. Makine öğrenmesi ve mimarlık ilişkili çalışmalarına devam eden Can Uzun, Altınbaş Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık ve makine öğrenmesi ilişkisi üzerine yüksek lisans derslerini yürütmektedir. Can Uzun şu anda Altınbaş Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :