Mimarlarla Masallar #5: Ece Duran

mimarizm.com / 20 Nisan 2022
Mimarlığın doğasında olan 'eleştirme içgüdüsünü' masallarla bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Mimarlarla Masallar”ın 21 Nisan Perşembe günü yayınlanacak beşinci bölüm konuğu Mekan Araştırmacısı Ece Duran olacak.

AtölyeMi ve Mimarizm iş birliğiyle hayata geçen ‘Mimarlarla Masallar’ canlı yayın serisi, mimarlarla birlikte masalların mimari öğretileri, mekansal algıları, karakter analizleri, olay kurgusu, iyi-kötü algısı, toplumsal eşitlik konuları, çocuklara kattıkları, çocuklardan aldıkları gibi çeşitli konular eleştiriye sunuyor.

Moderasyonunu AtölyeMi‘den Merih Bengisu Yiğit’in yaptığı serinin 21 Nisan Perşembe saat 21:00’da mimarizm YouTube kanalından canlı olarak yayınlacak dördüncü bölüm konuğu  Uyuyan Güzel masalı ile Ece Duran olacak.

Serinin ilk konuğu Fareli Köyün Kavalcısı masalı ile birçok üniversitede öğretim görevlisi olan Mimar Reha Benderlioğlu olmuştu. İkinci bölümde 2x1 Architects kurucularından Mimar Hakan Evkaya ile Çizmeli Kedi masalı üzerine sohbet edildi. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalı ile üçüncü bölüm konuğu ise Banu Uçak oldu. Dördüncü bölüm ise Mimar / Restorasyon Uzmanı Aslı Özbay Hansel ve Gretel ile konuğumuz olmuştu

Mimarlarla Masallar Canlı Yayın Serisi; mekansal algılarımızı çocukluğumuzdan beri güçlendiren ve hayal gücümüzün olmazsa olmazı masallar toplumu nasıl şekillendirmiş? Dinlediğimiz ve okuduğumuz bu masallar sandığımız kadar masum mu? sorularının yanıtlarını arıyor. 

Yayın bağlantısı için tıklayın

 

*

AtölyeMi Hakkında

Mimarlığın temeli olan 'ARAŞTIR, SORGULA, ÜRET, KAZAN' pratiğini topluma kazandırmayı hedefler. 'Çocuk ve Mimarlık'la da karşınıza çıkan AtölyeMi küçük dostlarımızın yaşadıkları çevreyi farkında olmalarını sağlar. Bunu her biri özel tasarlanmış oyunlar aracılığıyla gerçekleştirir. Çocuk ve Psikoloji atölyeleri, oyuncak tasarımları, basılı ve dijital yayınlar, enstalasyon çalışmaları gibi daha bir çok konuda multidisipliner çalısan bir ekibe sahiptir.

Ece Duran Hakkında 

Ece Duran İstanbul’da yaşayan, mekana dair fanteziler üreten bir araştırmacıdır. Lisans eğitimini İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde mimarlık alanında tamamlanmıştır. Şimdi ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım alanında yüksek lisans çalışmalarını yürütmektedir. Araştırmaları standart varsayım ve kanaatleri kabul etmeden mimarlığı yeniden düşünme ve tasarlama yolları geliştirmek üzerinedir. Özellikle rüyalar yeni mimari tasarım biçimleri geliştirmek üzere çalışmalarının odağını oluşturmaktadır. Mimarlığa bir muhafaza alanı olarak değil büyüme ve hareket için alan sağlayan yaratıcı bir açıklık olarak yaklaşmaktadır.

İEÜ En İyi Bitirme Projesi Ödülü, Erenköy Araştırma Hastanesi Ulusal Proje Yarışması başta olmak üzere ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmış, çalışmalarını İzmir SMD Mimarlık Bitirme projeleri Sergisi gibi yayın ve sergilerde sergileme şansı bulurken, aynı zamanda UCLA Jumpstart Architecture, Özyeğin İstanbul Araştırma Çalıştayları, Mef/FADA gibi atölyelerde katılımcı ve yürütücü olarak birçok değerli deneyim kazanmış, çeşitli ulusal ve uluslararası konferanslara, jürilere ve söyleşilere misafir konuşmacı olarak davet edilmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :