Mimarlarla Masallar #15: Ali Dur

mimarizm.com / 28 Kasım 2022
Mimarlığın doğasında olan 'eleştirme içgüdüsünü' masallarla bir araya getirmeyi hedefleyen Mimarlarla Masallar söyleşilerinin 30 Kasım günü konuğu Ali Dur.

Oyun Mu'nun, Mimarizm ve Müze Gazhane iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Mimarlarla Masallar’ söyleşi serisi, mimarlarla birlikte masalların mimari öğretileri, mekansal algıları, karakter analizleri, olay kurgusu, iyi-kötü algısı, toplumsal eşitlik konuları, çocuklara kattıkları, çocuklardan aldıkları gibi çeşitli konuları eleştiriye sunuyor.

Moderasyonunu Oyun Mu'dan Merih Bengisu Yiğit’in yaptığı söyleşiler, Müze Gazhane’de Çarşamba günleri saat 19:00'da T Atölye’de yapılıyor. 30 Kasım Çarşamba akşamı Ali Dur'un konuk olarak yer alacağı etkinlik Jack ve Fasulye Sırığı üzerinden gerçekleşecek.

Etkinliğe Radar İstanbul uygulamasından kayıt yaptırabilirsiniz.

Serinin ilk konuğu Fareli Köyün Kavalcısı masalı ile birçok üniversitede öğretim görevlisi olan Mimar Reha Benderlioğlu olmuştu. İkinci bölümde 2x1 Architects kurucularından Mimar Hakan Evkaya ile Çizmeli Kedi masalı üzerine sohbet edildi. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalı ile üçüncü bölüm konuğu ise Banu Uçak oldu. Dördüncü bölümde Mimar / Restorasyon Uzmanı Aslı Özbay Hansel ve Gretel masalı ile beşinci bölümde ise Mekan Araştırmacısı Ece Duran Uyuyan Güzel masalı ile konuğumuz oldu. Son olarak altıncı bölüm konukları ise Oz Büyücüsü ile MeMALondon kurucusu Y. Mimar Mert Eyiler ve Psikolog / Sinema Yazarı Sezen Sayınalp yayına konuk oldular. YouTube üzerinden canlı olarak yayınlan sekizinci bölüm konuğu ise Parmak Çocuk masalı ile ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’di.

Müze Gazhane'de yapılan söyleşinin ilk konuğu PDG Mimarlar Kurucu Ortağı Murat Şahin (Nasreddin Hoca), ikinci konuk ise Peyzaj Mimarı Enise Burcu Derinboğaz (Salon/Praxis) (Peter Pan) oldu. Son konuklar ise; Gulliver'in Gezileri ile do[x]architecture Kurucu Ortakları Mimar Dicle B. Özdemir ve Y. Mimar Kadir Uyanık oldu. Eylül ayında; Hiza Mimarlık Kurucusu Mimar Bünyamin Atan (Şahmeran) ve Aslı Mimarlık Firma Ortağı Mimar Hüseyin Tonguç Özcan (Don Kişot) konuk oldular. Ekim ayının ilk konuğu Piknik Works'ten Mimar Oğul Öztunç​ (Narcissus) oldu. Renda Helin Design & Interiors Kurucusu Renda Helin Çilalioğlu Çizer'in (Robin Hood) söyleşi ile Ekim ayı etkinlikleri tamamlandı.

Mimarlarla Masallar; mekansal algılarımızı çocukluğumuzdan beri güçlendiren ve hayal gücümüzün olmazsa olmazı masallar toplumu nasıl şekillendirmiş? Dinlediğimiz ve okuduğumuz bu masallar sandığımız kadar masum mu? sorularının yanıtlarını arıyor. 

 

*

OyunMu Hakkında

Mimarlığın temeli olan 'ARAŞTIR, SORGULA, ÜRET, KAZAN' pratiğini topluma kazandırmayı hedefler. 'Çocuk ve Mimarlık'la da karşınıza çıkan OyunMu küçük dostlarımızın yaşadıkları çevreyi farkında olmalarını sağlar. Bunu her biri özel tasarlanmış oyunlar aracılığıyla gerçekleştirir. Çocuk ve Psikoloji atölyeleri, oyuncak tasarımları, basılı ve dijital yayınlar, enstalasyon çalışmaları gibi daha bir çok konuda multidisipliner çalısan bir ekibe sahiptir.

Ali Dur Hakkında

Mimar, tasarımcı ve araştırmacı Ali Dur, 2008 yılında İTÜ Mimarlık Bölümü'nden mezun olduktan sonra eğitimine The Cooper Union'da mimarlık yüksek lisansı ile devam etmiştir. Ali, 2008 yılı Archiprix Türkiye birincilik ödülü sahibidir. McKenzie Wark (Gamer Theory, Hacker Manifesto) ve Paul Miller (Dj Spooky) ile gerçekleştirdiği projesi New New Babylon (2011), CAA Konferansı, New Museum (New York)'un düzenlediği The Festival of Ideas for The New City ve özel bir gösterim/panel etkinliği ile Cabinet Brooklyn'de sergilenmiştir. Farklı şehir ve okullarda 10 senedir tasarım dersleri veren Ali, şu an Kadir Has Üniversitesi’nde tam-zamanlı öğretim görevliliği yapmaktadır. Kendisi İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimari Tasarım programında doktora çalışmalarını sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :