Mimarlarla Masallar #12: Hüseyin Tonguç Özcan

mimarizm.com / 28 Eylül 2022
Mimarlığın doğasında olan 'eleştirme içgüdüsünü' masallarla bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Mimarlarla Masallar”ın 28 Eylül Çarşamba günü Müze Gazhane'de gerçekleşecek bölümünün konuğu Hüseyin Tonguç Özcan.

Oyun Mu'nun, Mimarizm ve Müze Gazhane iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Mimarlarla Masallar’ söyleşi serisi, mimarlarla birlikte masalların mimari öğretileri, mekansal algıları, karakter analizleri, olay kurgusu, iyi-kötü algısı, toplumsal eşitlik konuları, çocuklara kattıkları, çocuklardan aldıkları gibi çeşitli konuları eleştiriye sunuyor.

Moderasyonunu Oyun Mu'dan Merih Bengisu Yiğit’in yaptığı söyleşiler Eylül ayında Müze Gazhane’de Çarşamba günleri saat 19:00'da T Atölye’de yapılacak. 28 Eylül Çarşamba akşamı Aslı Mimarlık Firma Ortağı Mimar Hüseyin Tonguç Özcan'ın konuk olarak yer alacağı etkinlik Don Kişot masalı üzerinden gerçekleşecek.

Serinin ilk konuğu Fareli Köyün Kavalcısı masalı ile birçok üniversitede öğretim görevlisi olan Mimar Reha Benderlioğlu olmuştu. İkinci bölümde 2x1 Architects kurucularından Mimar Hakan Evkaya ile Çizmeli Kedi masalı üzerine sohbet edildi. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalı ile üçüncü bölüm konuğu ise Banu Uçak oldu. Dördüncü bölümde Mimar / Restorasyon Uzmanı Aslı Özbay Hansel ve Gretel masalı ile beşinci bölümde ise Mekan Araştırmacısı Ece Duran Uyuyan Güzel masalı ile konuğumuz oldu. Son olarak altıncı bölüm konukları ise Oz Büyücüsü ile MeMALondon kurucusu Y. Mimar Mert Eyiler ve Psikolog / Sinema Yazarı Sezen Sayınalp yayına konuk oldular. YouTube üzerinden canlı olarak yayınlan sekizinci bölüm konuğu ise Parmak Çocuk masalı ile ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’di.

Müze Gazhane'de yapılan söyleşinin ilk konuğu ise Nasreddin Hoca teması ile PDG Mimarlar Kurucu Ortağı Murat Şahin, ikinci konuk ise Peter Pan masalı ile Peyzaj Mimarı Enise Burcu Derinboğaz (Salon/Praxis) oldu. Temmuz ayı son bölümün konukları; Gulliver'in Gezileri ile do[x]architecture Kurucu Ortakları Mimar Dicle B. Özdemir ve Y. Mimar Kadir Uyanık oldu. Eylül ayının ilk söyleşisi ise Hiza Mimarlık Kurucusu Mimar Bünyamin Atan'ın Şahmeran masalı ile gerçekleşti.

Mimarlarla Masallar; mekansal algılarımızı çocukluğumuzdan beri güçlendiren ve hayal gücümüzün olmazsa olmazı masallar toplumu nasıl şekillendirmiş? Dinlediğimiz ve okuduğumuz bu masallar sandığımız kadar masum mu? sorularının yanıtlarını arıyor. 

*

OyunMu Hakkında
Mimarlığın temeli olan 'ARAŞTIR, SORGULA, ÜRET, KAZAN' pratiğini topluma kazandırmayı hedefler. 'Çocuk ve Mimarlık'la da karşınıza çıkan OyunMu küçük dostlarımızın yaşadıkları çevreyi farkında olmalarını sağlar. Bunu her biri özel tasarlanmış oyunlar aracılığıyla gerçekleştirir. Çocuk ve Psikoloji atölyeleri, oyuncak tasarımları, basılı ve dijital yayınlar, enstalasyon çalışmaları gibi daha bir çok konuda multidisipliner çalısan bir ekibe sahiptir.

Hüseyin Tonguç Özcan hakkında

1971 yılında Sakarya’da doğdu. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1993 yılında Teknik Yapı A.Ş.’de mimar olarak başladığı meslek hayatına 1996-1998 yılları arasında mimar Reşit Soley’in ofisinde devam etti. Bu dönemi takiben 1998-2010 yılları arasında serbest çalışma hayatına geçerek birçok proje çalışmalarına imza attı. Farklı disiplinlerde ve ölçeklerde projelere danışmanlık yapmış olup 2010 yılından itibaren Aslı Mimarlık ofisinde yönetici mimar olarak devam etmektedir. Bununla beraber farklı ölçeklerde ve niteliklerde birçok ödüle sahiptir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :