Kulaktan Kulağa BAK Kolektif Video Üretim Atölyesi

mimarizm.com / 01 Temmuz 2020
Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK kapsamında gerçekleşen Kulaktan Kulağa BAK Kolektif Video Üretim Atölyesi'nin son başvuru tarihi 3 Temmuz.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan ve yaşadıkları dünyayı video, fotoğraf ve diğer görsel araçlarla anlatmak isteyen genç hikâye anlatıcılarının kolektif bir üretim sürecini paylaşmalarına imkân sağlamak üzere 2013 yılında yola çıktı. 2017 yılında ise görsel hikâye anlatıcılarının üretimlerini paylaşabildiği, hem birbirleri hem de fotoğrafçılar, sinemacılar, güncel sanatçılar ve akademisyenler ile ilişkilendikleri bir çevrimiçi paylaşım platformuna dönüştü.

sehrebak.org, yayınladığı çağrılarla farklı şehirlerden görsel hikâyelerin anlatılmasını teşvik ederken, sitenin kullanıcılarına belgesel fotoğraf ve video ile ilgili çeviri ve eleştirel metinlerden oluşan bir kaynak havuzu da sunan bir platform olarak tasarlandı. Sitede göç, aidiyet, çeşitlilik, ekoloji, dönüşüm ve gündelik hayat gibi konular etrafında yayınlanan çağrılar ve çevrimiçi sergiler sürerken, yüz yüze buluşmaların tartışma, öğrenme, keşfetme ve üretmede vazgeçilmez olduğu inancıyla BAK Buluşmaları başlığı altında eğitim ve üretim atölyeleri düzenlenmeye de devam ediyor. 2018’de İzmir ve Diyarbakır’da düzenlenen BAK Dersleri ile 2019’da Diyarbakır’da gerçekleşen Dönüşen Şehir Kolektif Üretim Atölyesi’nin ardından BAK Buluşmaları, 2020’de Temmuz-Aralık aylarında düzenlenen bir Kolektif Üretim Atölyesi ile devam ediyor.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK kapsamında gerçekleşen 2020 Kolektif Üretim Atölyesi, Institut français Türkiye tarafından destekleniyor.

BAK Kolektif Video Üretim Atölyesi “Kulaktan Kulağa”       

“Kulaktan Kulağa”, Diyarbakır, Batman ve Mardin’den kadınların katılımıyla Temmuz-Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek bir araştırma ve video üretim programıdır. Şehre dair yerleşik anlatıların eleştirel, yaratıcı ve oyuncu bir bakışla yeniden anlatılmasını amaçlayan programın yürütücülüğünü akademisyen ve sinema yazarı Ayça Çiftçi ile sanatçı Sevgi Ortaç yapıyor. Başvuru sürecinin ardından belirlenecek 10 atölye katılımcısı, şehirle ilgili görsel hikâye anlatıcılığına dair tartışmaların yürütüleceği ve yaratıcı örneklerin paylaşılacağı çevrimiçi oturumlarda bir araya gelecek. Ardından başlayacak araştırma ve üretim sürecinde, her bir katılımcı, şehre dair anlatıları yeniden yazmaya ve dönüştürmeye yönelik yaratıcı belgesel videolar ve deneme türünde filmler üretecek. "Kulaktan Kulağa" atölyesinde, hem anlatanın hem dinleyenin hayal gücüne ve arzularına açık; oyuncu ve nefes alan hikâye biçimlerinin peşinden gidilecek; paylaşmanın ve herkese malum olmayanı görselleştirmenin yeni yolları aranacak. Atölye sonunda ortaya çıkan çalışmalar sehrebak.org’da ve farklı mecralarda yayınlanma imkânı bulacak.

BAK Kolektif Video Üretim Atölyesi;

- Şehir araştırmaları ve görsel sanatlar ile ilgilenen, fotoğraf ve video üreten veya üretmek isteyen kadınların başvurusuna açıktır.

- Temel teknik fotoğraf, video ve sosyal bilimler eğitimi içermez.

- Program takvimi Temmuz-Aralık 2020 tarihleri boyunca çevrimiçi buluşmalara katılımı, Temmuz-Ekim boyunca gerçekleşecek araştırma ve çekim sürecini ve Ekim-Aralık aylarında gerçekleşecek post-prodüksiyon ve gösterim sürecini kapsar. Katılımcıların atölyenin tamamına aktif olarak katılmayı ve video üretim sürecini tamamlama konusundaki sorumluluklarını yerine getirmeyi kabul ettikleri varsayılır.

- Eğitim dili Türkçe’dir. Videolarda katılımcılar arzu ettikleri dili/dilleri kullanır.

- Eğitim programı karşılığında herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

- Programa BAK ve sehrebak.org’un geçmiş yıllardaki katılımcıları başvurabilir.

Başvuru Koşulları      

- Diyarbakır, Batman ve Mardin şehirlerinden birinde yaşıyor olmak

- Fotoğraf, video, görsel sanatlar ve kent araştırmaları ile ilgili olmak 

- BAK Kolektif Üretim Atölyesi programının tamamına katılabilecek olmak

- Farklı disiplinlerden ve mecralardan beslenen çalışmalara açık olmak

Başvuru formundaki soruların eksiksiz bir şekilde cevaplanması ve info@sehrebak.org adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Başvuru Tarihi: 20 Haziran - 3 Temmuz 2020

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :