İçinden Işık Geçen Filmler 1: “Perfect Light”

mimarizm.com / 23 Ekim 2018
PLD Türkiye tarafından düzenlenen “İçinden Işık Geçen Filmler” gösterimleri, “Perfect Light” belgeseli ile 14 Kasım’da SALT Galata’da başlıyor.

Aydınlatma tasarımının bir değer olduğu inancıyla 2005'ten bu yana yayın yapan ve 2018 itibarı ile yayın hayatına dijital olarak devam eden PLD Türkiye dergisi, ışığın mimarlığa, insan hayatına ve yaşam kalitemize etkilerine inanan paydaşlar yaratmak amacıyla düzenlediği etkinliklere “İçinden Işık Geçen Filmler” temalı film gösterimleri ile devam ediyor.

PLD Türkiye, farklı mekanlarda göstereceği ve aydınlatma kavramının çeşitli boyutlarına odaklanan film serisi “İçinden Işık Geçen Filmler” ile aydınlatma tasarımı kavramını gündeme taşıyarak bir iletişim ortamı yaratmayı hedefliyor.

“İçinden Işık Geçen Filmler” serisinin ilk filmi “Perfect Light” (Kusursuz Işık) belgeseli, 14 Kasım 2018 tarihinde saat 19.00’da SALT Galata’da gösterilecek.

Dünyanın önde gelen aydınlatma tasarımcılarının deneyim ve anılarından yola çıkarak aydınlatma dünyasını gözler önüne seren belgesel; New York, Berlin, Milano, Reykjavik, Sao Paulo, Stockholm, Dubai, Paris, Londra ve Atina’ dan sonra, PLD Türkiye'nin katkılarıyla İstanbul'da izleyicilerle buluşuyor.

Aydınlatma tasarımının ünlü isimleri ile 'Kusursuz Işık'ın peşinde...

Işık kaynaklarının ve aydınlatma sektörünün gelişimi her zaman “Kusursuz Işık” arayışı ile oldu. Bugüne kadar üretilmiş ışık kaynaklarının aksine LED teknolojisi, tüm ışık kaynaklarının yerini aldı ve neredeyse kendisi dışında kalan tüm teknolojileri işlevsizleştirdi. Bu durumda LED’e “Kusursuz Işık” diyebilir miyiz? Lambanın icadından bu yana yaşanan en büyük devrimin ortasında mıyız?

“Perfect Light" (Kusursuz Işık) belgeseli, dünyanın önde gelen aydınlatma tasarımcılarına kendi “Kusursuz Işık” algılarını, ışık kaynakları ve aydınlatma tasarımı üzerine düşüncelerini sorarak, modern dünyayı kavramamızı sağlayan aydınlatma teknolojisinin izini sürüyor.

Belgesel, dünyaca ünlü aydınlatma tasarımcıları Christopher Bauder, Don Slater, Enrique Peiniger, Francesco Iannone & Serena Tellini, George Brainard, Gerd Pfarré, Giovanni Traverso, Howard Branston, James Carpenter, John Lau, Kai Piippo, Kaoru Mende, Leni Schwendinger, Lisa Ishii, Louis Clair, Mark Major, Moritz Waldermeyer, Motoko Ishii, Paul Gregory, Prof. Andreas Schulz, Roger Narboni ve Stuart Alexander’ın katkı ve katılımları ile hayata geçirilmiş.

Gösterim dili İngilizce olan ücretsiz etkinliğe katılım için kayıt gereklidir.

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :