Mimaride Işık ve Algı Semineri

mimarizm.com / 26 Nisan 2017
PLD Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Emre Güneş, İzmir Mimarlar Odası ve PLD Türkiye iş birliğinde 27 Nisan Perşembe günü İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen “Mimaride Işık ve Algı” adlı seminerde aydınlatma tasarımı üzerine bir sunum gerçekleştirecek.

Tüm mimarların ve konuya ilgi duyanların katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenen “Mimaride Işık ve Algı” semineri, 2 bölümden oluşuyor. İlk bölümde, “Beynimiz nasıl çalışıyor? Algı nasıl oluşuyor? Renkleri neden farklı algılayabiliyoruz?” gibi sorular aracılığıyla ışık ile algı arasındaki ilişki incelenecek. Sonrasında ise mekân ile kullanıcı arasındaki ilişkiyi tanımlayan “mimari aydınlatma tasarımcısı” kimliği mercek altına alınacak. Birinci bölüm “ışık kirliliği” kavramı ve topluma etkileri ile tamamlanacak.

İkinci bölümde ise tamamen aydınlatma ile ilgili temel kavramlara odaklanılacak. Farklı ışık kaynağı tipleri, Renk Sıcaklığı (CCT), Renksel Geri Verim (CRI), Flicker veya Beyaz Renk Duyarlılığı gibi teknik terimlerin açıklanacağı ikinci bölüm, mesleğin atası olarak ifade edilebilecek Richard Kelly’nin ortaya attığı ve aydınlatma tasarımı sürecinde takip ettiği 3 temel prensibin incelenmesi ile son bulacak. Bugün bile aydınlatma tasarımı ile ilgili ortaya konulmuş en temel yaklaşım olma özelliğini sürdüren bu 3 prensip üzerinden farklı tipteki projeler incelenecek. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :