FSMVÜ Tasarım Günleri

mimarizm.com / 21 Şubat 2020
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin düzenlediği "Tasarım Günleri" 22-23 Şubat’ta Haliç Yerleşkesi’nde gerçekleşecek.

FSMVÜ Tasarım Günleri, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından ilk kez düzenleniyor. Çeşitli alanlardan değerli tasarımcıların yürüteceği eş zamanlı 15 atölye; mimarlık, iç mimarlık, güzel sanatlar ve tasarım bölümlerinden öğrencilerin yanısıra farklı bakış açıları edinmek, yeni şeyler deneyimlemek isteyen herkesin katılımına açık.

Atölyeler

1. PEEPHOLE

Öğr. Gör. Polat Canpolat ve Öğr. Gör. Onur Aziz Öztekin’in yürütücülüğünü yapacağı atölye kapsamında buluntu malzemeyle spontane mekânlar yaratmak ve peephole tekniğiyle ve ışıkla öğrencinin doğrudan algıları ve etkinlikleriyle kazandığı bilgi, beceri, tavırların bütününü geliştirmelerini sağlamak amaçlanıyor.

2. MOZAİK ATÖLYESİ 

Nimet Öztank ve Ahmet Bilal Uzkuç’un yürütücülüğünü yapacağı atölye kapsamında öğrencilerle “Doğal Taş Mozaik” tekniği ile Bauhaus akımına ait desenler çalışılacaktır.

3. KAMU.SAL

Melis Yılmaz’ın yürütücülüğünü yapacağı atölye kapsamında katılımcıların kamusal mekânın ortaya çıkışı ve gelişimi hakkında fikir sahibi olması, kamusal mekânı sorgulaması ve farklı bakış açılarını keşfetmesi hedefleniyor.

4. SİNEMADA MEKÂN KULLANIMI / KISA FİLM ATÖLYESİ

Koray Sevindi’nin yürüteceği atölyede katılımcılara temel sinematografi ve senaryo temelinin verilmesi, katılımcıların yaşadıkları mekânı soyut ve somut olarak analiz ederek keşfetmesi ve bir filmin malzemesi haline getirmeyi öğrenmeleri amaçlanıyor.

5. CHARRETTE

Dr. Öğr. Üyesi olan Hakkı Can Özkan’ın atölye çalışmasında mimarlık ve iç mimarlık disiplinlerinin ortak bir problem üzerinde hızlı, kolektif ve intensif bir diyalogla çözüm üretme ve sunma becerileri geliştirilecektir.

6. KİL ÜSTÜNE CEPHE TASARIMI

Deniz Akyurt’un yürütücülüğündeki atölyede mimari yapı elemanları uygun oranda küçültülerek yapı malzemesi üzerine deneysel cephe tasarımları yapılacaktır.

7. MOBİLYA TASARIM AŞAMASI VE PROTOTİP - NASIL YAPILIR?

Tarık Korkmaz’ın yürütücülüğünü yapacağı atölye çalışmasında bir mobilya tasarımı yaparken nelerden esinlenebilineceği ve bunun malzemeye yansımasının araştırılması, mobilyanın tablası, ayağının yapım aşamalarını basit malzemelerle uygulamalı olarak her bir öğrencinin deneyimleyebilmesi amaçlanıyor.

8. MODA’NIN MODERN MİMARLIK MİRASININ KORUNMASI 

Hayriye İsmailoğlu’nun yürütücülüğünü yapacağı atölyede Kadıköy-Moda modern mimarlık mirası üzerine belgeleme çalışması yapılacaktır.

9. SULUBOYA ATÖLYESİ

Mimarlık öğrencisi Zişan Güveli’nin yürütücülüğünü yapacağı atölyede suluboyaya ilgisi olan insanları bir araya getirmek ve ilk adımı birlikte atmak amaçlanıyor. 

10. aTölye T-shirt

Sultan Erdoğan ve Fatma Kaya’nın yürütücülüğünü yapacağı atölyede T-shirt tasarımı yapılacaktır.

11. BENİ BUL!

Mesut Dural’ın yürütücülüğünü yapacağı atölyede mimarlık öğrencilerinin uzamsal becerilerini geliştirilmek için tasarlanan bir masa oyunu oynanacaktır.

12. KÜLTÜREL MİRAS VE KÜLTÜR ROTALARI

Merve Aslı Kara Yüksel’in yürütücülüğünü yapacağı atölyede kültür mirasının korunmasında alternatif bir araç olarak kültür rotaları kavramının tanımlanması ve amaca yönelik kullanımı amaçlanıyor.

13. SERAMİK ATÖLYESİ

Serap Erdoğan ve Mahsun Kaplan’ın yürütücülüğünü yapacağı atölyede seramik çamuru ile serbest şekillendirme yöntemi kullanılarak tasarım yapılacaktır. 

14. KATLANMIŞ MEKÂNLAR

Hale Nur Çakar’ın yürütücülüğünü yapacağı atölyede tasarım yöntemi olarak kağıt katlama/origami yöntemini deneyimlemek ve yöntemin mimaride kullanım alanları hakkında fikir sahibi olmak amaçlanıyor.

15. 5×10+60

Yüksek mimarlar Ayça Yazıcı, Gizem Özer, Ömer Yeşildal ve Dr. Hakkı Can Özkan’ın yürütücülüğünü yapacağı atölye kapsamında katılımcılara çeşitli tasarım görevleri verilecek ve verilen süre içinde bu görevler yerine getirilmeye çalışılacak. Kısa sürede beyin fırtınası yaparak fikir üretmek ve tasarım yapabilmek amaçlanıyor.

Atölyeler 10:00-17:00 saatleri arasında üniversitenin Haliç Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek. Katılım için ayrıntılı bilgiye fsmvutasarimgunleri Instagram hesabından ulaşılabilir. Ayrıca üniversitenin web sitesinden de bilgi alınabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :