Film Eşliğinde Hoş5: "Soleri's Cities: Architecture for Planet Earth and Beyond"

mimarizm.com / 21 Temmuz 2022
Mimarlar Derneği 1927 tarafından düzenlenen “Film Eşliğinde Hoş5" etkinliği, "Soleri's Cities: Architecture for Planet Earth and Beyond” ile 26 Temmuz Salı günü saat 19:30'da başlayacak.

Mimarlar Derneği 1927 tarafından düzenlenen, “Film Eşliğinde Hoş5 - Soleri's Cities: Architecture for Planet Earth and Beyond” etkinliği 26 Temmuz Salı günü saat 19.30'da, uzun bir aradan sonra ilk defa yüz yüze yapılacak.

FİLM HAKKINDA

David S. Mayne’in yönettiği “Soleri’s Cities: Architecture for Planet Earth and Beyond” (1993), mimar Paolo Soleri’nin (1919-2013) çevreye, mimarlığa, topluma ve geleceğe bakışını anlatan bir belgesel film…

Soleri toplumu, çevre bilincine sahip ve uyum içinde yaşayan insanların birlikteliği olarak görürken mimarlığı bu bağlamdaki bütünleştirici güç olarak kullanmayı öngörmüştür. Buradan yola çıkarak kavramsallaştırdığı Arcology’yi ve bunun yansıması olarak Arcosanti projesini hayata geçirmiştir. 1993 yılında yayınlanan bu belgesel, Soleri’nin yaşamıyla beraber yenilikçi düşünce ve projelerini diyagramlar ve röportajlar aracılığıyla seyirciye ulaştırmaktadır.

“Neredeyse on milyar insana yaklaştığımıza göre özel yaşam alanlarımız olan evlere bağlı olan kültüre, Amerikan Rüyasına, yeniden dönüp bakmalıyız: Bizce bu bir felaket!” P. Soleri


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :