Arter Çocuk Atölyeleri Devam Ediyor

mimarizm.com / 20 Temmuz 2022
Arter’in, yaz boyunca arka bahçesinde düzenlediği çocuk atölyeleri 23 Temmuz’da, ışığı bir oyun aracına dönüştüren “Renkleri Yakala” başlıklı etkinlikle devam ediyor.

“Renkleri Yakala” Volkan Aslan, Oyunlar Oyunlar Oyunlar, 2013, Neon, Değişken boyutlar, Ed. 1/1 + 1 AP, Arter Koleksiyonu / Arter’deki sergiden yerleştirme görüntüsü: OyunBu | ThisPlay, 2022, Fotoğraf: Sena Nur Taştekne

Arter Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarından katılımcılara yönelik düzenlenen çocuk atölyeleri, Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekilleniyor. Çocukların çağdaş sanatı keşfedip yorumladığı, çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla yaratıcı süreçleri deneyimlediği atölyeler, her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteriyor.

“Renkleri Yakala” başlıklı atölye, 23 Temmuz 2022 Cumartesi günü 11:00’de müze eğitimcileri Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün kurduğu atölyepikolo tarafından Arka Bahçe’de gerçekleştirilecek. Atölye, 7–11 yaş aralığındaki çocukları OyunBu | ThisPlay başlıklı grup sergisini gezerek Volkan Aslan’ın Oyunlar Oyunlar Oyunlar (2013), Hreinn Friðfinnsson’un Köşeyi Yuvarlatmak (2001–2011) ve Goran Petercol’ün Yansımadan Sonra (9) (2007) isimli eserlerinden hareketle renk, ışık ve yansıma kavramlarını keşfetmeye davet ediyor. Işığın kırılması üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek atölyede, çocuklar ardından kendi spektroskoplarını tasarlayacak ve Arter’in arka bahçesinde ışığın yardımıyla renkleri kovalayacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu ve gerekli sağlık önlemleriyle gerçekleşecek atölyenin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir. Atölyeye katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00'te düzenlenen rehberli turlar için giriş katındaki gişeden bilet satın alabilir.

 

*

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

atölyepikolo Hakkında

İki müze eğitimcisi tarafından kurulan atölyepikolo, çocuklara, ailelere ve gençlere yönelik atölyelerinde ekoloji, resim, heykel, tasarım, bilim, yoga, jonglörlük ve mimarlık gibi farklı disiplinlere odaklanır. Atölyelerde, çocuklar başkahramandır; eğitimciler ise kendilerini yardımcı olarak kabul eder ve çocuklara sadece gerektiği kadar yardım sunarlar. atölyepikolo atölyelerinde çocuklar öncelikle meraklarının peşinden gitmeye, araştırmaya, soru sormaya, sorgulamaya, keşfetmeye ve bilgiyi yapılandırmaya teşvik edilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :