“Hisar’da Sokağı/Yapıyı Okumak” Tasarım Atölyeleri

mimarizm.com / 10 Temmuz 2022
Atölye Hisar tarafından, Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde düzenlenecek “Hisar’da Sokağı Okumak” Tasarım Atölyesi-2 ve “Hisar’da Yapıyı Okumak” Tasarım Atölyesi-3 için son başvuru tarihi 23 Temmuz 2022.

Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 01 - 06 Ağustos 2022 ve 8 - 13 Ağustos 2022 tarihleri arasında ulusal düzeyde tüm üniversitelerin 2.3.4. Sınıflar Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı ve Şehir Bölge Planlama Öğrencelerine açık “Hisar’da Sokağı OkumakTasarım Atölyesi-2 ve “Hisar’da Yapıyı OkumakTasarım Atölyesi-3'ü gerçekleştirilecektir.

Atölyeler, Bursa’nın Hisar tarihi kent merkezindeki sur duvarları ve yerleşim alanından surlara iç ve dış bağlantıları sağlayan kapılara açılan yürüyüş rotalarını keşifle başlar. Sokaklar, yapılar, meydanlar, surlar ve âtıl/kayıp alanların özelliklerine odaklanan kentsel ve mekânsal analizler üzerinden, eski-yeni, sokak-mahalle arasındaki ‘mekânsal süreklilik’ tartışılacaktır. Geçmişte şehrin merkezi ve kendisi olan Kaleiçi/Hisar, bugün mevcut kentsel dokudan kopan/ayrılan bir parça gibi davranır. Hisar ve kent arasında izlenen ‘diastema’* ve sokak ölçeğinde yarattığı ‘mekânsal süreksizlikler’ çözülmeyi bekleyen önemli tasarım problemleridir.

Atölye Hisar Organizasyon ve Bilim Komitesi: Dr. Öğr. Üyesi Tuba Sarı, Dr. Öğr. Üyesi Saliha Aslan, Öğr. Gör. Özlem İkizler Kumcu

Atölye Hisar Organizasyon Komitesi Yardımcı Ekipler: Sosyal Medya Ekibi, Saha İletişim Ekibi, Grafik Tasarım Ekibi, Web Tasarım Ekibi

Tarihler

Son Başvuru Tarihi: 23 Temmuz 2022
Kabul Edilen Başvuruların İlanı: 26 Temmuz 2022
Atölye-2 Tarihi: 01-06 Ağustos 202
Atölye-3 Tarihi: 8-13 Ağustos 2022

Hisar’da Sokağı OkumakTasarım Atölyesi-2 hakkında ayrıntılı bilgi, program ve başvuru için tıklayın

Hisar’da Yapıyı OkumakTasarım Atölyesi-3 hakkında ayrıntılı bilgi, program ve başvuru için tıklayın

 

*Kavram, diş hekimliği alanından ödünç alınmıştır ve kentsel bağlamda yeniden yoruma açılmıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :